Руският президент Владимир Путин играе със страховете на Европа, но Германия няма да повтори грешките си от миналото, заяви германският външен министър Аналена Бербок. Тя участва в среща във Варшава, заедно със своите колеги от Полша, Франция и Италия, посветена на 1000 дни пълномащабна война в Украйна, пише ABC News.
"Той не започна да прави това преди 1000 дни, а още през 2014 година", каза Бербок и призна, че тогава Германия е направила политическата грешка и е позволила да бъде сплашена, да не послуша партньорите си от Източна Европа и да не инвестира в отбрана и сигурност.
С този коментар Бербок отговори на промяната в ядрената доктрина, която подписа Владимир Путин във вторник (19 ноември). Полският външен министър Радослав Сикорский заяви, че Европа трябва да поеме отговорността за своята собствена сигурност и допълни, че по време на разговорите външните министри са обсъдили възможните последици от втория мандат на Доналд Тръмп в Белия дом по отношение на отбраната на Европа.
"Безотговорна реторика", реагираха лидери с ядрени сили на новата доктрина на Москва
САЩ няма да предприемат промяна в собствената си ядрена доктрина, пише Bloomberg, позовавайки се на свои източници в Белия дом. Според тях действията на Москва се определят като "поредната безотговорна реторика", която се наблюдава в последните две години. Подобен коментар направи и британският премиер Киър Стармър, който отчете, че тази заплаха няма да спре подкрепата за Киев, допълва Sky News. Той призова Русия да се изтегли от Украйна и да прекрати войната.
Според френския президент Еманюел Макрон Русия е станала лидер на глобалната дестабилизация със своята заявка.
Русия не за първи път плаши света с ядрени ракети, каза и Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Жозеп Борел и допълни, че "съдбата на Украйна ще определи съдбата на ЕС".
Датският премиер Мете Фредериксен също посочи, че Западът трябва да спре да си слага "червени линии" по отношение на войната в Украйна. По време на посещение в Киев тя отчете, че именно Русия е пресякла всички "червени линии", нахлувайки в Украйна, и че Путин може да спре войната незабавно.
"Русия не иска мир, а война. Защо обнови ядрената си доктрина, а не представи стратегия за мир", коментира и украинският президент Володимир Зеленски в брифинг след срещата си с Фредериксен.
В коментар за промяната турският президент Реджеп Тайп Еврдоган отбеляза, че това е мярка срещу конвенционалните оръжия и тази нова ситуация трябва да бъде анализирана от НАТО, допълва Millyet.
Русия се подготви срещу удари с ATACMS, но дали подбра точните цели?
В последните седмици Русия активно се подготви срещу евентуални удари със западни ракети, подсилвайки защитата на авиобазите си в обсега им. Първата атака с ATACMS, за която руското Министерството на отбраната потвърди, обаче показва друг фокус - склад с боеприпаси, пише Defense Express.
В свой анализ от август Институтът за изучаване на войната (ISW) отбеляза, че в обсега на западните ракети има 245 военни цели, включително и 16 авиобази. Според анализаторите Русия е подготвена за атаки по тях и е изтеглила по-назад в тила своята тактическа бойна авиация. Остават обаче 85% от потенциалните цели - складове, центрове за взимане на решения и други, които остават "на разположение".
Дронове отново атакуват руски области
Украйна притежава далекобойни дронове, ракети "Нептун", а сега и ATACMS, и ще използва всички тях, коментира в ден 1000 от пълномащабната война украинският президент Володимир Зеленски. В потвърждение на думите му след първия потвърден удар със западни ракети, Украйна отново включи далекобойни дронове в нова масирана атака по руски области.
Министерството на отбраната съобщава за унищожени 58 дрона от 18 часа на 19 ноември до сутрешните часове на 20 ноември - основно над Брянска област (43), както и на два в Московска област. Има информация за три унищожени дрона в ранния следобед над Белгородска област.
Видеа в социалните мрежи показват взривове, причинени от дронове, в едно от големите предприятия в хранително-вкусовата промишленост в района - производителя на сосове ЭФКО, който извършва доставки и за руската алтернатива на McDonald`s - "Вкусно и точка".
Въпреки че не се споменават в справките на ведомството, местните власти във Воронежка област също съобщават за нанесени щети след обстрел по промишлени обекти на нейна територия.
Губернаторът Алексанъдр Гусев съобщи в Telegram, че силите на противовъздушната отбрана са унищожили пет дрона, в резултат на което е възникнал пожар в ПАО "Евдаковский масложировой комбинат", за който има данни, че е собственост на ЭФКО. Заводът е един от петте големи производители на масло, майонеза и маргарини в Русия.
В последните седмици в Русия има остър дефицит на масло и страната започна внос от Обединените арабски емирства (ОАЕ), Турция и други държави.
ISW: Украйна още не е получила възможност да покаже какво може с подходящо оборудване
Едва наскоро Украйна е започнала да получава оръжия, които да ѝ помогнат да реализира шорокомащабни операции, самолети F-16 (в малки бройки), пише Институтът за изучаване на войната (ISW). Ракетите ATACMS, за които сега се говори толкова активно, бяха предоставени в края на 2023 година, също в ограничени бройки. Анализаторите отбелязват, че досега украинските военни не са имали възможността да покажат какво могат да постигнат с подходящо и достатъчно оборудване за разгръщане на широкомащабни действия.
На този етап Украйна обаче остава в отбрана и ситуацията остава тежка по фронтовата линия. Сводката на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) съобщава за 139 директни сблъсъка през миналото денонощие. Руснаците са извършили и 73 въздушни удара, използвайки 124 авиационни бомби, както и 4400 артилерийски обстрела по позиции на фронтовата линия и в близките населени места.
Най-тежко остава положението в Покровска област, където са регистрирани 38 атаки - основно около Промин, Лисивка, Петривка, Миролюбивка и Новоторецко. Има геолокализирани данни за връщане на позиции около Новохродивка, а руснаците напредват на северозапад от Селидове.
Руските военни кореспонденти съобщават за засилване на натиска към Курахове от север. Руснаците опитват по 4-5 щурма дневно към града, като не евакуират ранени и загинали войници, сочат данните на украински наблюдатели. В това направление са регистрирани 23 атаки, включително и около Новоселидивка, Сонцивка, Далне, Елизаветивка и Антонивка.
Активни остават бойните действия и опитите за напредък към Купянск, както и за превземането на Часов яр и Торецк. Има данни за контраатаки в градската част на Торецк и пленени руски военни. Не е регистриран напредък на руснаците към центъра на Часов яр.
В района на Липци (Харковска област) руснаците са използвали технологична система за камуфлаж и са атакували под прикритието на мъглата, съобщава Центърът за отбранителни стратегии. В този район ВСУ съобщава за пет атаки през миналото денонощие.
Продължава и операцията на Украйна в Курска област.
По данни на ВВС на Украйна в нощта срещу 20 ноември Русия е изпратила 122 дрона и пет рахети Х-59 към Днипропетровска, Сумска и Черниговска област. Със системите на ПВО са унищожени две ракети Х-59 и 56 дрона. Средствата за радиоелектронна борба са неутрализирали 58 дрона, а шест са се насочили към територията на Русия и Беларус.
Русия ще отписва просрочени заеми до 100 хил. долара за воюващи в Украйна
След еднократните бонуси, надхвълрящи 3 млн. рубли (30 хил. долара), които руските власти раздават за записалите се за участие във войната в Украйна, сега Москва предлага още стимули. Парламентът прие на 19 ноември промяна в законодателството, даваща право на руснаците, подписали едногодишен договор с армията, да могат да отпишат просрочен дълг до 10 млн. рубли (100 хил. долара), съобщава ТАСС.
Тази възможност ще имат доброволци, наборници (но не и курсанти или учещи във военни училища) и мобилизирани, както и членове на техните семейства, сключили договор след 1 декември 2024 година. Просрочието трябва да е регистрирано и с влязло в сила решение за принудително събиране до 1 декември 2024 година.
През лятото на 2023 година Москва одобри данъчна ваканция за участниците във войната. Тя продължава до 30 дни, след като свърши договорът с армията. С новите промени този срок може да бъде удължен до 180 дни.