Трудната година за Еманюел Макрон вероятно още не е приключила.
Докато френският държавен лидер се насочва към Бразилия за срещата на върха на Г-20, фермерите са готови да се мобилизират в цяла Франция в знак на протест срещу споразумението за свободна търговия между Европейския съюз (ЕС) и латиноамериканския блок Меркосур, пише Bloomberg.
Мащабният търговски пакт, който включва Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай, е в процес на преговори от близо четвърт век. Франция отдавна е основният противник на сделката, позовавайки се на необходимостта от гаранции, че конкурентите в Меркосур ще отговарят на същите здравни и екологични стандарти като техните европейски партньори.
Но този път нещата са различни - тъй като споразумението е близо до финализиране въпреки възраженията на Франция.
Като се възползват от разклатения авторитет на Франция в Брюксел на фона на свиващата се политическа подкрепа на Макрон, Германия, Италия и Испания, водени от председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, удвоиха усилията си за постигане на споразумение в рамките на седмици. ЕС се стреми да приключи сделката в началото на декември, разкриват източници, запознати с дискусиите.
Това е поражение, което политически обсаденият във Франция Макрон - изправен пред мощта и свирепостта на френския фермер - няма да може да загърби лесно.
Темпът и траекторията на преговорите даде нов тласък на френските правителствени служители да участват в неистово лобиране за блокиране на сделката.
След среща с Фон дер Лайен по-рано тази седмица министър-председателят на Франция Мишел Барние категорично повтори позицията на Париж, като каза, че пактът е неприемлив в сегашната си форма.
„Аз съм за търговията, но за свободната и справедливата“, посочи Барние, който също така се заема с трудната задача да прокара бюджета на Франция през фрагментиран парламент, в който неговото правителство няма мнозинство.
Зад кулисите официални лица, близки до Макрон, признават, че той няма добри перспективи пред себе си. Дори и да успее да издейства финансова компенсация за френските фермери, това едва ли ще потуши опасенията сред земеделците, които вече се сблъскаха с по-слаби реколти заради лошите метеорологични условия.
И ако Макрон продължи да се противопоставя на сделката, Фон дер Лайен може така или иначе да го заобиколи, правейки го да изглежда безсилен на европейската сцена.
Междувременно фермерските синдикати призоваха за нова вълна от протести срещу сделката в цяла Франция от понеделник, заявявайки, че увеличаването на вноса на селскостопански продукти от Латинска Америка ще навреди на поминъка им. Търговската сделка цели постепенно премахване на митата върху 90% от стоките, търгувани между двата блока, създавайки пазар от близо 780 млн. потребители.
Фермерите във Франция се опасяват, че притокът на по-евтини продукти и месо може да опустоши селското стопанство.
„Това търговско споразумение рискува да има драматични последици за селското стопанство“, изтъква пред радио France Inter Арно Русо, ръководител на най-големия фермерски съюз във Франция FNSEA.
Геополитическият фон на завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, нарастващите глобални търговски амбиции на Китай и слабата форма на ЕС, по никакъв начин не разведряват настроенията около потенциално неудобната среща между Макрон и бразилския президент Луис Инасиу Лула да Силва.
Домакинът Бразилия споделя геополитически цели с Китай чрез групата БРИКС, на която и двете страни са основатели. Междувременно износът на латиноамериканския селскостопански сектор към страните от ЕС намалява през последните години, най-вече в полза на Китай.
„Ако не сключим търговско споразумение, тогава тази празнина наистина ще бъде запълнена от Китай“, предупреждава бъдещият дипломат номер 1 на ЕС Кая Калас, имайки предвид Меркосур.
Съветник на Макрон казва, че Париж е особено притеснен за съдбата на някои специфични местни разфасовки от говеждо месо, които се продават с високи маржове, поддържайки целия сектор, и които могат да се сблъскат с интензивната конкуренция от страна на производителите от Меркосур. Фермерите се противопоставят на сделката, посочвайки, че някои сектори ще се сблъскат с нелоялна конкуренция от страна на производителите от Меркосур, използващи понякога неоткриваеми антибиотици или хормони.
Сделката обаче ще отвори силно протекционисткия пазар на Меркосур за европейския износ като автомобили и машини - като по този начин ще създаде така необходимия пазар за експортно ориентираната икономика на Германия, която в момента буксува. Страни като Испания, която има културни и езикови връзки с Южна Америка, също могат да се възползват от достъпа до нови пазари.
Фон дер Лайен е подложена на натиск от страните от Меркосур, които искат да приключат преговорите възможно най-бързо на фона на непрекъснато разширяващия се икономически отпечатък на Китай на континента. Френските политици също така се опасяват, че Фон дер Лайен може да бъде насърчена да сключи сделка със страните от Латинска Америка след победата на Тръмп в САЩ, в опит да разшири геополитическия обхват на ЕС. Новоизбраният американски президент обеща да въведе високи мита върху вноса на стоки от ЕС.
Заплахата на вътрешнополитическата сцена
Ако победата от крайнодесния лидер Марин льо Пен на изборите за Европейски парламент по-рано тази година и последвалата загуба на парламентарно мнозинство за Макрон на предсрочните парламентарни избори не влошиха достатъчно положението на френския президент, сделката заплашва допълнително да опетни наследството му.
Фермерите притежават значително политическо влияние във Франция. Ежегодното международно селскостопанско изложение в Париж винаги е било уважавано от френските политици, които искат да демонстрират подкрепа за сектора. Предизвикването на земеделците може да осигури допълнителна политическа преднина на Льо Пен преди евентуалните избори през следващата година и президентските избори през 2027 г., на които тя остава фаворит според последните социологически проучвания.
Ако ЕК все пак сключи едно от най-големите споразумения за свободна търговия в историята, това ще добави нови политически рискове за Макрон. Фон дер Лайен, която беше подкрепена от френския президент при избора ѝ за председател на ЕК през 2019 г., може да провокира дипломатическа война, ако успее да прокара сделката покрай френските възражения.
Брюксел може също така да предложи част от сделката да бъде приложена временно, за да се избегне дълъг процес на ратификация, който изисква подпис от всеки национален парламент в блока. Остават обаче опасенията, че подобен ход може допълнително да подхрани евроскептицизма.