Близо месец след като беше представен на партньорите планът за мир в Украйна, разработен от екипа на президента Володимир Зеленски, две от публично известните точки започват да се набиват на очи - заместването на американските войски в Европа от украински (след края на войната) и предложението за споделяне на природните богатства на Украйна. Те изглежда са точно по вкуса на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който настоява Европа да не разчита на САЩ, а да поеме сама отговорността за отбраната си, и който в своята същност на бизнесмен винаги търси изгодната сделка.
Зеленски обясни предложението си за "украински щит" в Европа с мотива, че неговата армия ще бъде една от най-боеспособните на континента, с модерно въоръжение и огромен боен опит. В публични изяви той обясни, че много от парньорите са се заинтересували от тази точка.
Източници на Financial Times потвърждават впечатлението, че планът на Киев е изготвен след консултации с европейски партньори и републиканци, приближени до Тръмп, включително и Линдзи Греъм. Според запознати със срещата между Зеленски и Тръмп в Ню Йорк в края на септември, американецът е бил заинтригуван именно от тези две точки в предложението на украинския държавен глава.
По време на посещението на Зеленски в САЩ в края на септември вниманието беше насочено към преговорите за разрешението за ударите с далекобойно оръжие, към което се стреми Киев.
Греъм е сред близките съратници на Доналд Тръмп и чест посетител в Киев и Офиса на президента. Според официалната информация в пресслужбата на украинския президент последната им среща е била в началото на септември.
Говорител на Греъм не коментира информацията на FT.
Представители на украинския бизнес също са посъветвали президента да включи бизнес предложения в плана си, които да са от интерес за Доналд Тръмп. Сред тях е възможността САЩ да контролират инвестициите в Украйна след войната, с което Вашингтон да може да изключи Китай и индустриите, които са зависими от китайски технологии и стоки (например телекомуникационните компании), да се насочат към американски доставчици, допълват още източниците на Financial Times.
Според много анализатори изборите в САЩ са в ключов момент за войната в Украйна. След близо три години на активни бойни действия и двете страни опитват да си осигурят приемливо решение за края им. Русия натиска максимално на фронта, дори и с цената на големи загуби, за да покаже, че е в силна позиция при евентуални преговори. Един от фронтовете е в Курска област, където по информация на британското разузнаване руските военни имат срок до 20 януари 2025 година, тоест до встъпването в длъжност на Тръмп, да освободят областта.
Европейските партньори на Украйна се притесняват, че в търсене на бързо решение на войната новият американски президент ще подкрепи Русия, а тази позиция ще бъде нестабилна за целия континент. Позицията на Тръмп не е много ясна - в своите предизборни речи той разкритикува украинския президент, обвинявайки го, че не е избегнал войната. В личната среща в Ню Йорк пък му благодари за позиция, която е заел преди години и благодарение на която Тръмп избегна импийчмънт.
Володимир Зеленски беше един от първите лидери, поздравил Тръмп за победата, припомняйки неговия подход за "мир чрез сила". Ден по-късно разговаря с него по телефона и съобщи за "чудесния разговор" помежду им, на който да се разбрали да поддържат близки отношения. "Силното и непоколебимо лидерство на САЩ е жизненоважно за света и за справедливия мир", отбеляза още Зеленски.
Преди ден украинският президент подсказа и за готовността на Киев за преговори. "Много ясно разбираме, че дипломацията няма перспектива без силата. Но и оръжията сами по себе си няма да свършат работа", коментира той.
Според анализатори Зеленски може да "продаде" идеята, че решавайки войната в Украйна, Доналд Тръмп ще бъде определен като миротвореца на света. Самият Тръмп нарече украинския президент "най-добрия търговец на света".