fallback

Конституционният съд образува дело за частично касиране на изборите

Общо 67 депутати са поискали вотът да бъде обявен за незаконен в 52 секции в страната

18:03 | 08.11.24 г.

По искане на 67 депутати от 50-ото Народно събрание Конституционният съд образува дело за частично касиране на изборите, става ясно от съобщение на страницата на съда.

Под оспорването на законността на вота са се подписали представители на „Има такъв народ“ (ИТН), „Продължаваме промяната – Демократична България“, „БСП за България“, независими депутати, сред които отцепили се депутати от „Величие“, Калоян Методиев и народни представители от крилото на ДПС, приближено до Ахмед Доган.

Искането е за касиране на вота от 27 октомври в 52 секции. Депутатите се аргументират с представените от Българската национална телевизия (БНТ) кадри от видеонаблюдението на вота, които показват как подадени за една партия гласове се отразяват в протокола на секционната избирателна комисия като резултат от гласуването за друга политическа партия. Те цитират и кадрите, от които е видно, че в някои секции член на секционната комисия прави отбелязвания върху хартиени бюлетини.

Като аргумент за частичното касиране на вота депутатите изтъкват и констатацията на Централната избирателна комисия (ЦИК) от 4 ноември, че в множество секции в страната не е направено видеоизлъчване и няма видеозапис от преброяването на гласовете.

Депутатите посочват, че репортажът на БНТ е бил фокусиран върху изборния резултат на една политическа партия, участвала в изборите, но последваща проверка показва, че този подход е прилаган и за други политически сили.

„Дали всяко едно от тези нарушения само по себе си е тежко, може да се определи като дискусионен въпрос, доколкото тези секции са само част от общия брой секции, създадени за тези избори. В своята съвкупност обаче именно нарушения от такова естество могат да доведат до промяна в изборния резултат не само във всяка отделна секция, а и в изборния резултат на национално ниво от произведените избори за народни представители в 51-то НС“, заявяват в искането си народните представители.

От Конституционният съд се очаква не само да обяви незаконност на избора на народни представители от избраните 52 секции, но и да се произнесе по въпроса народни представители от кои партии отпадат поради промяната на изборните резултати, ако се установи, че има такива. След това ЦИК трябва да определи съобразно методиката, определена в Изборния кодекс, с които депутати да бъдат заменени незаконно избраните.

От КС се изисква да установи колко действителни гласове са подадени за всяка отделна политическа сила или кандидат в съответните секции и дали броят им съответства на отразените в протоколите на всяка от тези секции.

Очаква се съдът да се произнесе за това какви са разликите между подадените и отразените в протоколите гласове, както и как се променя разпределението на мандатите в 51-то НС между партиите и коалициите, участвали в изборите. Докладчик по делото е Янаки Стоилов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:03 | 08.11.24 г.
fallback
Още от Политика виж още