Германският канцлер Олаф Шолц уволни финансовия си министър Кристиан Линднер, който е лидер на Свободните демократи - една от партиите в управляващата коалиция. С този ход Германия върви към предсрочни избори и допринася за политически хаос в страната само часове, след като Доналд Тръмп спечели изборите за президент в САЩ, пише Ройтерс.
ЕС може да се изправи пред тежки времена след избора на републиканеца на фона на намеренията му за налагане на мита не само за китайски, но и за европейски стоки, заявките му за дистанциране на САЩ от НАТО и понякога противоречивите му заявления за войната в Украйна. Другата голяма икономика в Европа - Франция, също е изправена пред политическа несигурност след предсрочните избори в страната преди няколко месеца.
Несигурността във водещите членове на ЕС може да попречи на единството в момент, когато е изправен пред сериозни предизвикателства, идващи и от изток, и от запад, допълва още Ройтерс.
Сега канцлерът ще опита да оглави правителство на малцинството на социалдемократите и втората по големина партия в Бундестага - Партията на Зелените, и ще поиска вот на доверие на 15 януари 2025 година, след което да подготви предсрочен вот в страната през март, допълва агенцията.
В изявление Шолц коментира, че е поискал подкрепа на този вариант от председателя на Християндемократическия съюз (ХДС) на Германия Фридрих Мерц, който се очаква да отговори на това искане малко по-късно днес (7 ноември). До края на годината Берлин трябва да одобри бюджета и увеличаването на военните разходи.
Причината за уволнението на Линднер са именно негови позиции по време на дебати за бюджета, стана ясно още от думите на канцлера. Шолц обвини Линднер, че поставя интересите на партията си пред държавата и блокира законодателството на фалшиви основания. Линднер е оттеглил споразумението за бюджета, след като е било договорено след дълги спорове в коалицията.
"Имаме нужда от правителство, което е в състояние да действа, което има силата да вземе необходимите решения за нашата страна", отбеляза още Шолц пред репортери.
Разпадът на коалицията идва след месеци наред спорове за бюджетната политика и икономическата посока на Германия, като популярността на правителството намалява, като и крайнодесните, и крайнолевите сили увеличават своето присъствие в политическия живот. Германия избегна на косъм рецесията, но икономиката на страната буксува в последните месеци.