Бизнес лидерите по света осмислят новата реалност, след като републиканецът Доналд Тръмп ще се завърне в Белия дом, обещавайки по-голям протекционизъм за САЩ, по-високи мита и по-строги имиграционни политики, пише Bloomberg.
Главните изпълнителни директори, които месеци наред заобикаляха на пръсти въпроси за потенциалната промяна на властта в САЩ, се сблъскаха с новия ред в заседателните зали и при представянето на финансовите отчети в сряда, докато инвеститорите се опитваха да оценят ефекта от победата на Тръмп.
Главната тема – как се подготвят те за нарастващия протекционизъм и големите мита, което според икономистите може да доведе до по-високи цени на всичко – от микровълнови печки до автомобили, и да тласне компаниите към отказване от производствени планове и други инвестиции. Бизнес лидерите вече се опитват да лавират между войни, проблеми с корабоплаването и свързани с климата прекъсвания в работата, като всички тези фактори имат потенциала да преобърнат веригите им за доставки.
„Намираме се в много различна среда от тази преди пандемията, тъй като веригата за доставки е изложена на много по-голям риск от сътресения“, коментира в интервю главният икономист и управляващ директор на KPMG Даян Суонк.
Добавените мита могат да се използват като „инструмент за справяне с други проблеми, но има цена, свързана с това“. „Реалните разходи се поемат предимно от американските потребители и компаниите, които не могат да прехвърлят тези по-големи разходи, като ще понесат удара по маржовете си“, допълва тя.
Някои лидери приветстваха удължаването на данъчните облекчения на Тръмп, което оставя потребителите с повече средства в банковите им сметки всеки месец и носи репутация на новоизбрания президент като благосклонен към бизнеса. Други предупредиха, че ще е нужно време, за да се премине през въздействието на промените в политиката върху данъчните кредити за електромобили, закона за намаляване на инфлацията, имиграционните и трудовите реформи, антимонополните промени и очакванията за по-свободни финансови регулации.
„Ние не се занимаваме с политика. Но това е важно, защото почти 50% от нашия бизнес е в САЩ. Благоприятната за бизнес среда е в наша полза“, коментира Оливие Ригоди, финансов директор на Teleperformance – базиран в Париж оператор на колцентрове за големи технологични компании и банки.
„Повече протекционизъм“
При обсъждането на финансовия си отчет за последното тримесечие на норвежката фирма за съхранение и транспортиране на химикали Odfjell анализатор зададе въпрос, повтарян при презентирането на финансовите резултати на други компании през целия ден. Въпросът му беше: какво ще означава за вашите пазари това, че Доналд Тръмп ще стане следващият президент на САЩ?
Главният изпълнителен директор Харалд Фотланд отговори с предупрежение: „Ще видим повече протекционизъм и това може да е проблем за износа извън САЩ“.
Фотланд коментира, че може да има известно свиване на дейностите на Odfjell в Съединените щати. Той също така очаква Тръмп да отмени част от Закона за намаляване на инфлацията, който включва стимули, които привлякоха огромни инвестиции в по-екологична енергия в САЩ.
„Това, разбира се, не е добре за планетата, но може да е добре за Европа, която страда малко заради този закон“, допълва той.