Като "историческо завръщане" определи победата на републиканеца Доналд Тръмп израелският премиер Бенямин Нетаняху в социалната мрежа X (Twitter), споделяйки обща снимка с първото семейство на САЩ.
"Вашето историческо завръщане в Белия дом предлага ново начало за Америка и мощен нов ангажимент към големия съюз между Израел и Америка", написа израелският премиер.
На спомен от лична среща залага и президентът на Украйна Володимир Зеленски в своето поздравление към следващия американски президент. "Спомням си чудесната ни среща с президента Тръмп през септември, когато обсъдихме подробно стратегическото партньорство между Украйна и САЩ, Плана за победа и начините за спиране на руската агресия срещу Украйна", написа той в Х.
Зеленски коментира още, че оценява подхода "чрез сила към победа" на Доналд Тръмп и очаква "ера на силни Съединени щати под решителното ръководство на президента Тръмп".
И двете държави разчитат на военната подкрепа на САЩ с надеждата за скорошно приключване на военните конфликти, в които участват. Но на този етап е трудно да се оцени какви действия ще предприеме Тръмп, след като се завърне в Белия дом. Той вече се определи като победител и заяви пред своите поддръжници, че политиката на САЩ ще се промени "на 180 градуса" и в неговия мандат повече няма да има войни.
Видимо отношенията с Украйна са сложни - Тръмп и Зеленски се срещнаха през септември в Ню Йорк и на срещата американецът публично призна, че е избегнал импийчмънт благодарение на реакцията на украинския президент на обвиненията за изтичане на информация от среща между двамата в Белия дом в края на 2019 г.
Още в предизборната си кампания Тръм загатваше, че има решение на войната в Украйна и бойните действия могат да бъдат спрени за 24 часа. Войната действително може да бъде спряна за ден, но въпросът е да бъде постигнат дълготраен и справедлив мир, контрира го украинският президент.
Медведев: Тръмп има полезни качества
Руският президент Владимир Путин не планира да поздрави Доналд Тръмп за победата, коментира говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС. "САЩ са неприятелска държава, която пряко и косвено е свързана с война срещу нашата държава", изтъкна причината той.
Коментар за републиканеца обаче има бившият президент на Русия Дмитрий Медведев, днес зам.-председател на Съвета за сигурност на страната. "Има полезни за нас качества", написа той в своя профил в Telegram.
"Като бизнесмен до мозъка на костите си той до смърт не обича да губи пари по ухажори и навлеци - за глупави съюзници, глупави благотворителни проекти и нищоправещи международни организации. Токсичната бандеровска Украйна е в списъка", посочи още Медведев.
Според него обаче "системата е силна" и ще застави и Доналд Тръмп да окаже подкрепа за Украйна, а въпросът е "колко ще даде за войната".
Според новия генерален секретар на НАТО Марк Рюте лидерството на Доналд Тръмп ще има "ключово значение за съхранението на силите на Алианса". Докато беше на поста премиер на Нидерландия Рюте често призоваваше своите колеги в ЕС да не се страхуват, а да работят с Тръмп при негов бъдещ мандат.
Един от лидерите на Европейския съюз, за когото се смята, че беше в най-близки отношения с Тръмп по време на предишния му мандат - френският президет Еманюел Макрон, написа също в Х, че е готов отново да работи с Тръмп, "както вече го правихме в продължение на четири години".
Германският канцлер Олаф Шолц също отбелязва "дългогодишната работа на САЩ и Германия за поддържането на свободата и просперитета от двете страни на Океана".
За ЕС като цяло следващите четири години под управлението на републиканеца могат да бъдат много трудни. Още преди да влезе в Белия дом, Тръмп вече заяви, че ще налага мита не само на китайските, но и на европейските стоки. Брюксел пък ще отговори реципрочно и търговските отношения заплашват да бъдат влошени още в началото на мандата на Тръмп.
"ЕС и САЩ не са просто съюзници, свързват ни сегашните партньорства между нашите народи, обединяващи 800 млн. души", напомни председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен в своя публикация в социалната мрежа X.
Най-близкият партньор на САЩ в Европа - Великобритания, също се надява на продължаване на добрите отношения. "Като близки съюзници се изправяме рамо до рамо в защитата на нашите общи ценности на свобода, демокрация и предприемчивост", написа премиерът Киър Стармър.
Поздравления към Тръмп отправиха още сръбският президент Александър Вучич и австрийският канцлер Карл Нехамер.
Българският президент Румен Радев отбеляза увереността си, че ползотворният двустранен диалог на най-високо равнище ще продължи в интерес на стратегическото партньорство между България и САЩ.