Одобриха Екатерина Захариева за еврокомисар. Седем от общо осем политически координатори от Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика на Европейския парламент одобриха кандидатурата на Захариева за еврокомисар. Така тя ще оглави ресор „Стартъпи, изследвания и иновации” в новата Европейска комисия.
Гласуването стана между координаторите на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика, които ѝ задаваха въпроси по-рано днес. Само крайната левица не е подкрепила българския кандидат, съобщи за БТА българският евродепутат Ева Майдел, която е и член на комисията.
"Радвам се да отбележа, че с голямо мнозинство госпожа Захариева получи подкрепата на основните координатори в тази комисия и основните политически групи”, каза Майдел. По думите й всички координатори са били много впечатлени от нейното изслушване и са я подкрепили единодушно.
"Дори партията на левите, която каза, че по политически причини не може да подкрепи тази кандидатура, изрази своя позитивизъм от отговорите, които е чула по време на днешното изслушване. Те, между другото, не подкрепят до момента нито един кандидат, тоест това няма нищо общо с кандидатурата на госпожа Захариева”, уточни българският евродепутат.
Според нея останалите координатори, както и евродепутатите, които са задавали въпроси, са били впечатлени от конкретиката и от това, че Екатерина Захариева е успяла да навлезе в дълбочина.
„Тя доказа, че разбира и знае голяма картина, която стои като предизвикателство пред Европа, както отговори много конкретно и на някои геополитически теми и въпроси”, допълни Ева Майдел.
„Благодарна съм на всички представители на Европейския парламент, които зададоха въпросите си", каза пред журналисти в Брюксел, веднага след края на изслушването си българският кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева. Тя ги определи като компетентни и конструктивни.
Българският представител изрази надежда, че е успяла в даденото време да представи визията за ресора, който ú е поверен.
Българският кандидат обеща, ако получи одобрение от ЕП, да работи за намаляване на бюрокрацията при работата по научните проекти с европейско финансиране, за подкрепа за Украйна и за увеличаване на частните инвестиции в научните изследвания. Тя отбеляза, че ЕС не подкрепя научни разработки, които намират военно приложение от страна на Израел.
„Най-важната ни цел е да задържим мозъците в Европа и да привлечем още даровити хора“, посочи тя и съобщи, че ще предложи стратегия за развитие на европейската научноизследователска инфраструктура. Захариева съобщи, че предвижда да предложи законопроект за защита на свободата на научните изследвания.
По нейните думи изследванията в областта на ядрената енергия са важни за климатичния неутралитет до 2050 година. Захариева изрази готовност да работи с научната общност по въпросите на изкуствения интелект за неговото развитие и приложение.
Очаква се новият състав на Европейската комисия да бъде гласуван от евродепутатите до края на ноември.