fallback

Джо Байдън: Русия се провали в Молдова

Страната избра Европа и демокрацията, написа в изявление за изборите в Молдова американският президент

19:57 | 04.11.24 г. 3
Автор - снимка
Създател

"От месеци Русия се опитваше да подкопае демократичните институции и изборните процеси в Молдова. Но Русия се провали", написа в изявление американският президент Джо Байдън след като беше обявен изборният резултат в Молдова.

"Народът на Молдова упражни своето демократично право да избере собственото си бъдеще и избра да следва път, съобразен с Европа и демокрацията", се казва още в изявлението на американския президент, публикувано на сайта на Белия дом.

В свой анализ Bloomberg отчита, че проевропейският кандидат Мая Санду спечели 55% от гласовете на молдовците и потвърди преднината си пред проруско настроения бивш главен прокурор на страната Александър Стояногло след първия тур. И двете страни имат своите критики за изборния процес - преднината на Санду дойде след гласуването на молдовската диаспора в чужбина, което предизвика изявления за "западна намеса" от лагера на Стояногло.

От щаба на Мая Санду пък отбелязват силен натиск от страна на Русия в опит да запази Молдова в своята орбита. Според данни на властите, цитирани от Bloomberg, Москва е похарчила 100 млн. евро в подкрепа на проруския кандидат.

Молдова е на кръстопът

Молдова беше част от СССР и запазва дълбоки връзки с Русия и до днес - повечето молдовци говорят и румънски, който е официалният език в страната, и руски език. Проруските настроения са особено силни в два региона - в Приднестровието (контролираната от Москва самоопределила се Приднестровска молдовска република) и автономния регион Гагаузия.

Приднестровието е само един от регионите с руско влияние - Москва контролира Крим и части от Донбас в Украйна още от 2014 година, а сега води война и окупира още украински региони, както и размирните Южна Осетия и Абхазия в Грузия. Регионът дава икономически лостове в ръцете на Кремъл - осигурява 90% от електроенергията, която използва останалата част от Молдова.

От години страната се колебае между ЕС и Русия - в зависимост от политиците на власт, които обещават като цяло "по-добър живот" за най-бедната държава в Европа.

Реално Молдова напредна към ЕС през 2020 година, а след началото на войната в Украйна получи силен тласък . Украйна и Молдова бяха признати за кандидати за членство и през 2024 година получиха покана за начало на преговорите. В момента към 90% от износа ѝ е насочен към страните от общността - основно селскостопански продукти.

Страната е на кръстопът - разположена между Румъния, Русия и Украйна, с проруско управление би повишила руското влияние до границите на общността, отчита още Bloomberg. Агенцията припомня, че руският президент Владимир Путин вече на няколко пъти коментира, че разпадът на СССР е най-голямата политическа катастрофа" и с действията си опитва да спре евроатлантическата интеграция на бившите републики и да запази своето влияние в региона.

За ЕС привличането на Молдова е силен сигнал, че общността остава успешен проект, който успява да запази един от съюзниците си в много нестабилен регион.

Сега Санду обещава да увеличи мерките за борба с корупцията и да ускори реформата в правосъдната реформа, което ще подкрепи усилията за членство в ЕС. Едно от изискванията на Брюксел, което страните в региона трябва да се борят, за да докажат, е наличието на стабилни институции, които да гарантират спазването на демократическите правила и върховенството на закона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:28 | 04.11.24 г.
fallback
Още от Политика виж още