Няколко партии настояват за касиране на парламентарния вот от 27 октомври заради изборни нарушения. Това са МЕЧ, „Величие”, „Алианс за права и свободи“ и БОЕЦ. За частичното му анулиране апелират и от "Има такъв народ" (ИТН).
МЕЧ поиска цялостно касиране на изборите заради "огромни манипулации и опорочаване на вота", и то с участието на държавни институции.
В първия ден на 51-ия парламент "Има такъв народ" (ИТН) ще инициира събирането на подписи за внасянето на жалба в Конституционния съд, която касае частично касиране на изборите, беше обявено от формацията.
От коалиция "Алианс за права и свободи" (АПС) около Ахмед Доган дадоха брифинг, на който призоваха президента Румен Радев да сезира Конституционния съд за изборните нарушения и се обявиха за пълно касиране на изборите.
След заседание на централното бюро от АПС са взели решение за категорична подкрепа за декларацията на ПП-ДБ за създаване на санитарен кордон около фигурата на Делян Пеевски. От АПС настояват за създаването на временна комисия, която да разгледа ролята на Делян Пеевски в събитията около КТБ, "Булгартабак", ББР, скандала "8-те джуджета", както и влиянието му в прокуратурата и съдебната система
Председателят на ДПС Джевдет Чакъров заяви, че се намираме в безпрецедентна ситуация. По думите му има подмяна на вота във всичките му аспекти, а това не е допустимо.
От „Възраждане” пък поискаха повторно преброяване на гласовете от изборите.
Бойко Борисов: Ако председателят на НС не е от ГЕРБ, няма да предложим правителство
ГЕРБ биха подкрепили касиране на изборите, ако това ще промени нещо. "Касирането на изборите ще промени ли този резултат? Това ще даде ли възможност за съставяне на правителство. Ако е така, аз казвам "да" и давам 69 депутати да се подпишат за касиране“, каза Борисов на брифинг.
„Никой не говори да се направи правителство и да се работи в полза на България. Нито едно подобно нещо не чух освен заклинания, продължаване на предизборната кампания и търсене на оправдания за повишаване на избирателната активност, резултатите им и нежеланието да поемат отговорност“, коментира още Борисов.
Ключов за бъдещето на 51-ото Народно събрание ще бъде изборът на председател. По думите на лидера на ГЕРБ той трябва да бъде от първата партия след изборите.
"Ако решат да правят уйдурми, ние повече в разговори няма да участваме с никого, не е честно, не е парламентарно и не отразява волята на хората. Ще бъде задкулисие в НС, което ние не приемаме и не участваме", категоричен беше лидерът на ГЕРБ.
Той коментира още, че добро ДПС няма и няма да работи с ДПС.
На въпрос дали би подкрепил правителство с втория мандат, Борисов отговори: "На тези, които казват, че ние сме смешки, никога. Мога само да отстъпя да не съм премиер в първия мандат, втори разговор няма да има".
Припомняме, че в някои секционни комисии предаването на живо беше прекъснато преждевременно, в други се виждаше как членове на Комисията редактират протоколи или пишат върху хартиени бюлетини, а трети заявяват, че не пазят записите от камерите.
Централната избирателна комисия реши да глоби председателите на всички секционни комисии, при които е имало проблем с видеонаблюдението.
За 63 избирателни секции липсва постъпил видеопоток на живо и запис от предсрочните парламентарни избори на 27 октомври, съобщи заместник-председателят и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева по време на днешното заседание на Комисията. Тя се позова на данни от "Информационно обслужване".
На 31 октомври ЦИК реши да изиска от „Информационно обслужване“ пълна информация, свързана с видеонаблюдението при преброяването на бюлетините в секциите.
От статистиката, изпратена от „Информационно обслужване“, става ясно, че видеоизлъчване е трябвало да има в 11 626 секции, запис от живото излъчване е имало в 11 400 секции. Извлечени са записите от устройствата от 11 556 секции.
(по БТА)