Департаментът по общоевропейско сътрудничество към Министерството на външните работи на Русия вече е преименуван на Департамент по европейските проблеми, пише руското издание "Комерсант". Основната задача на ведомството си остава без промяна - връзки със Съвета на Европа, Европейския съюз (ЕС), Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и НАТО.
Промяната отговаря на новите геополитически реалности и "очевидната деградация на структурите за многостранно сътрудничество в Европа", коментира пред РБК-Русия говорителят на външното министерство Мария Захарова.
Действително отношенията на Русия с всички институции, за които отговаря звеното, могат да бъдат определени най-малкото като "проблемни". След като нападна Украйна, Русия беше подложена на сериозни санкции от ЕС и двете страни взаимно се определят като "враждебни" една към друга. Русия напусна Съвета на Европа още през 2022 година също заради "враждебно отношение". В Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) многократно остро критикуват действията на Москва, а членове отказват да участва в съвместни заседания с представители на Русия.
Заради "дискриминационен подход, двойни стандарти и тотална русофобия" Москва прекрати участието си в Парламентарната асамблея на ОССЕ през това лято, припомня РБК-Русия.
В последните анализи на НАТО Русия е сочена за основна заплаха за Алианса. От своя страна в Кремъл обясняват нападението си над Украйна с желанието да ограничат разширяването на НАТО.
"Комерсант" отбелязва, че външният министър Сергей Лавров е коментирал през лятото с президента Владимир Путин промяната в работата на Министерството на външните работи - насоката вече е към страните от Глобалния юг и Изтока.
Начело на департамента остава назначеният наскоро Владислав Маслеников, който до октомври 2024 година беше посланик на Русия в Черна гора.