fallback

Прозападният лидер на Молдова спечели изборите за президент

Президентският вот в страната беше помрачен от твърдения за намеса на Русия

08:28 | 04.11.24 г. 21

Прозападният президент на Молдова Мая Санду спечели оспорваните президентски избори в неделя над опонента ѝ Александър Стояногло, подкрепян от традиционно проруската Социалистическа партия, предава Ройтерс.

След преброяване на 98% от гласовете Санду води пред Стояногло с 54,35%, съобщи Централната избирателна комисия в края на избори и предизборна кампания, които бяха помрачени от постоянни твърдения за руска намеса, които Москва отрече.

Победата за 52-годишната бивша съветничка в Световната банка, която ускори стремежа на страната за излизане от орбитата на Москва и присъединяване към Европейския съюз (ЕС), е смятана от поддръжниците ѝ за утвърждаване на решителния прозападен курс, който тя следва.

Но доминацията на Стояногло в части от страната показва, че партията ѝ е изправена пред тежко предизвикателство на ключовите парламентарни избори следващото лято, които ще определят състава на правителството.

В предизборната си кампания Стояногло заяви, че подкрепя присъединяването към ЕС, но също така иска да развива връзките с Русия в полза на националния интерес. Санду го определи като троянски кон за интересите на Кремъл, нещо, което той отрече.

Бъдещето на Молдова, която е бедна земеделска страна, лутаща се между проруски и прозападен курс от разпадането на СССР през 1991 г. насам, е в светлините на прожекторите, след като Русия започна пълномащабно нашествие в съседна Украйна през 2022 г.

Изборите бяха внимателно следени в Брюксел седмица след като Грузия, друга бивша съветска република, която се стреми към членство в ЕС, преизбра управляващата партия, смятана на Запад за все по-проруски ориентирана.

„Молдова, ти победи!... В нашия избор за достойно бъдеще няма загубили“, заяви Санду в помирителна победна реч, в която каза още, че трябва да отговори на притесненията на хората, които са гласували срещу нея.

„Чух гласа ви – и на вас, които ме подкрепихте, и на тези, които гласуваха за господин Стояногло. Обещавам да бъда президент на всички ви“, заяви Санду.

На тези избори участваха най-големият брой молдовци, живеещи извън страната, от 2010 г. насам, когато диаспората за първи път получи разрешение да гласува.

В границите на Молдова резултатите показват, че Санду всъщност е загубила изборите от Стояногло с малка разлика – 48,8% срещу 51,2%. За сметка на това тя изглежда е напът да получи над 80% от гласовете на диаспората, които все още се броят.

„Нарасналото участие от диаспората се отплати. То промени баланса на силите“, коментира украинският политолог Руслан Рокхов, специализиран в Молдова.

Твърдения за намеса в изборите

Съветникът по националната сигурност на Санду Станислав Секриеру обвини Русия в неделя в голяма намеса в поредно подобно твърдение. В центъра на обвиненията е олигархът Илан Шор, който живее в Русия и отрича да е вършил нередности.

„Наблюдаваме огромна намеса от Русия в нашия изборен процес..., усилие с голям потенциал да изкриви резултата“, заяви Секриеру в социалната мрежа Х в неделя.

За момента няма коментар от Москва, която многократно отрече твърденията за намеса.

Секриеру посочи информация, че избиратели са били откарвани до избирателните секции, за кибератаки и сигнали за бомба в разкрити секции в Европа.

Полицията предприе мерки, за да предотврати повторение на голяма схема за купуване на гласове, която според органите на реда била задействана от Шор на първия тур и на референдума за стремежите на страната към ЕС, който се проведе същия ден.

Санду заяви, че намесата е засегнала резултатите на първия тур на 20 октомври и че Шор се е опитал да купи гласовете на 300 хил. души, над 10% от населението на страната. Референдумът даде малка победа с 50,35% на лагера, подкрепящ ЕС.

Санду определи изборите в неделя като избор между светло бъдеще в ЕС до 2030 г. или бъдеще на несигурност и нестабилност.

Стояногло заяви, че това не е вярно и че Санду не е защитила интересите на обикновените молдовци. Той я обвини в разделяща политика в страна, която има мнозинство, говорещо румънски език, и голямо рускоговорещо малцинство.

Стояногло се възползва от протестния вот срещу управлението на икономиката от Санду.

Молдова изпитва затруднения след пандемията от Covid и последиците от войната на Русия в Украйна, която предизвика голям приток на бежанци и рязко намали доставките на руски газ, пораждайки висока инфлация.

„Искам да знаете – чух всички гласове, включително критичните. И ви благодаря, че преодоляхте недоволството, разочарованието, за да защитите страната ни“, каза Санду.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:29 | 04.11.24 г.
fallback
Още от Политика виж още