Влизането на 9 партии в Народното събрание потвърждава, че процесът на фрагментация на политическото пространство върви с пълен ход. Ще се върви в тази посока, ако не стигнем до форма на стабилност, коментира политическият анализатор проф. Захари Захариев в специалното изборно студио на Bulgaria ON AIR "Денят на избирателя".
По думите му отчуждаването на българина от колективното ни пречи и ще продължава дълго време да ни пречи. "България се нуждае не от авторитаризъм, а от връщане на държавата", заяви Захариев.
Според него по-високата активност е благодарение на двете формации, които спорят за едно и също име и са мобилизирали максимално своя електорат, както и на обединената левица, която е мобилизирала кръг от по-млади избиратели.
"Изключително ревнувам, че продължават да ни карат да участваме в този фарс, в който уж се избира някой. Нищо не се избира и нищо не се променя. Народът отдавна е абдикирал от своите права и задължения. Хората отдавна са решили да се спасяват поединично. Неслучайно 2,5 млн. ги няма, ние с лека ръка се простихме с тези хора. Не може да се продължава по този начин, трябва коренно да се промени изборната система. Ако съм за държава, която има своя категоричен ръководител. Не тиран", заяви режисьорът Бойко Илиев.
Председателят на Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ) Левон Хампарцумян е на мнение, че хората са се изморили да гласуват за онези, които им се предлагат.
"Ако им се предложи нещо по-добро, най-вероятно ще има по-голям ентусиазъм. В България две неща формират матрицата на социалното поведение: няма умрял на барикада българин; няма умрял от глад българин. Това предполага по-инертно поведение, а протестите приличат на разходки. Гражданското общество е своя зародиш", коментира той и апелира партиите да се разберат за някои базисни цели, около които да се сформира правителство и да се свърши работа.
Общественикът проф. Стоян Денчев отбеляза, че хората не живеят добре, но и не живеят зле.
"Не споделям мисълта, че е трагедия, че 9 партии ще участват. И след лошата реколта пак трябва да се сее. Трябва да имаме базов резултат, от който да градим бъдещето на нашата държава. Ако три партии имат 121 депутати, биха могли да съставят правителство", каза той.
Проф. Денчев смята, че за да има нещо ново, трябва да има компромиси от всички страни.
"Най-нормалното нещо е първият спечелил да излъчи министър-председател. Достоен българин от първата сила. Втората да вземе председателството на НС, третата да вземе вицепремиер. И на тази база да се формира правителство", предложи общественикът.
Вижте още новини от Bulgaria ON AIR.