Руският президент Владимир Путин ще бъде домакин на среща на върха на групата БРИКС от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на Татарстан, част от Руската федерация. На срещата той ще предложи серия инициативи, които да издигнат и сплотят организацията, която вече представлява една трета от световния брутен вътрешен продукт (БВП), като силен контрапункт на Запада.
Очаква се на срещата да присъстват лидерите на страните членки на групата - Китай, Индия, Бразилия, Южна Африка, Египет, Иран, ОАЕ и Етиопия, както и външният министър на Саудитска Арабия, която е поканена да се включи в организацията. Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва ще участва в срещата чрез видеоконферентна връзка, тъй като не може да присъства лично поради здравословни причини.
Ройтерс обобщава инициативите, които Москва се очаква да представи пред партньорите си.
Трансгранична разплащателна система
Алтернативна система за разплащания в националните валути на страните от групата, която ще включва нова система за съобщения и мрежа от национални търговски банки, свързани посредством централните банки на страните членки на групата. Това би елиминирало необходимостта за обмен на местните валути през долара.
Системата е замислена като "имунизирана" срещу външен натиск и ще ползва блокчейн технологии за складиране и прехвърляне на дигитални токени, подкрепени от национални валути, което би я направило по-сигурна и би намалило цената на трансакциите. Целта е запазване на търговските потоци между страните членки, дори и на някоя от тях да е отказан достъп до международната финансова система.
Клиринг
Система за международен сетълмент и депозитар би гарантирала трансграничната търговия с национални ценни книжа. Идеята е членовете на групата да запазят пълния си достъп до финансовите пазари на БРИКС, дори и да са отрязани от западната финансова инфраструктура.
Презастраховане
Кремъл предлага създаването на презастрахователна компания на БРИКС, което да позволи доставките на стоки и ключови продукти между членовете на групата да продължат дори и в случай, че западните презастрахователни компании, които доминират международната търговия, откажат да предоставят услугите си. Това е особено сериозен проблем за Русия, след като през 2022 г. Западът наложи таван на цената на руския петрол и блокира застраховането на танкери, превозващи го на цена от над 60 долара за барел.
Споразумение за условни резерви
Международен финансов механизъм, насочен към подпомагането на страни членки по време на икономическа криза, който да служи като алтернатива на финансирането от страна на Международния валутен фонд (МВФ).
Зърнена борса
Предложение за създаване на платформа за търговия със зърно и други основни стоки, както и свързана с него агенция за ценообразуване, която ще предоставя данни за цените и пазарни анализи. В момента международните цени на основните суровини се определят на западните борси.
Сътрудничество в кредитните рейтинги
По-добра комуникация и споделяне на опит между агенциите за кредитен рейтинг на страните членки с използване на изкуствен интелект за премахване на човешките пристрастия. Тази мярка ще предпази пазарите на БРИКС в случай на изтегляне на западните агенции за кредитен рейтинг.
(БТА)