Ако изборите бяха днес, в Народното събрание влизат шест политически сили, като под 4-процентната бариера остават „Има такъв народ“ (ИТН) и „Величие“, показва проучване на електоралните нагласи на „Маркет линкс“, проведено сред 1011 пълнолетни българи в периода 25 септември - 1 октомври 2024 г. по поръчка на bTV.
„Около 20-25% от българските граждани взимат решение за кого да гласуват в последната седмица, а около 18-20% устойчиво взимат решението си в последните два дни“, коментира в студиото на bTV социологът Добромир Живков.
Настоящите нагласи дават на ГЕРБ-СДС 23,1% от гласовете, определяйки ги като първа политическа сила на предстоящия вот на 27 октомври. Втори остават „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) с 9 процентни пункта по-малко – 14,1%, следвани от „Възраждане“ – 13,3%. Формацията около Ахмед Доган „Алианс за права и свободи“ (АПС) би получила 8,4% от гласовете. Концентрираната около Делян Пеевски „ДПС – Ново начало“ би взела 6,4%.
Динамиката с „ДПС-Ново начало“ и АПС е много голяма, но сумарно двете партии се движат около резултата на ДПС от предишния вот, коментира Добромир Живков.
Според него етническият елемент служи като лепило много повече за „Алианс за права и свободи“, докато при „ДПС-Ново начало“ още се разгръща процес на мобилизиране.
Проучването на нагласите дава място в парламента и на „БСП – Обединена левица“ с 5,4% от гласовете.
За момента под чертата остават две от партиите в състава на 50-ото Народно събрание – ИТН с 3,4% и „Величие“ – с 3,2%. Възможно е обаче да има промяна в резултата им. Според Живков такъв тип политически формации, особено с по-националистически характер, успяват да мобилизират в последните дни преди вота част от тези колебаещите се избиратели, които решават в последния момент за кого да гласуват.
Той подчерта, че всички партии, които са около границата от 4%, имат шанс да влязат в парламента.
Българските граждани очакват на тези избори делът на купения вот да е много сериозен, отчете Живков. Въпреки това за голяма част от тях това е мотивация да не гласуват.
Към момента се очаква правото си на глас да упражнят 35% от избирателите.
Живков обърна внимание, че ако кампанията продължава да бъде наситена с негативни емоции, вместо да предложи дискусии и отдавна отсъстващия лидерски дебат, това също ще изиграе роля за по-ниска избирателна активност.