fallback

Путин: Русия не се нуждае от ядрено оръжие, за да победи Украйна

Москва излъчва противоречиви сигнали ще тества ли ядрено оръжие, или не

11:53 | 24.09.24 г. 12

Русия не се нуждае от ядрено оръжие, за да победи в Украйна, заяви руският президент Владимир Путин, цитиран от Ройтерс.

Неговият коментар обаче противоречи на досегашни негови изявления, включително че Русия е готова на ядрена война, както и за готовност за изпълнение на доктрината за използване на ядрено оръжие при заплахи срещу страната. Сега руският държавен глава отбеляза още, че страната му няма да извършва опити с ядрено оръжие, докато САЩ също се въздържат от такива действия.

Като последният, който взима подобно решение в Русия, тези коментари вероятно трябва да сложат край на спекулациите, които се появиха, че Москва ще се откаже от мораториум за ядрени тестове, приет още по съветско време между СССР и САЩ. 

Основание за тези притеснения дадоха изявления на друг високопоставен руски чиновник - Анрей Синицин, ръководител на ядрения полигон "Новая Земля" пред "Росийская газета". Според него Москва има пълна готовност да поднови ядрените опити.

Преди дни бяха разпространени и снимки от космодрума в Плесецк (Архангелска област), на които ясно се вижда кратер и разрушения, предизвикани според военни анализатори от неуспешен тест с ракета. От този полигон и преди Русия е опитвала без успех да изстреля ракетата си "Сармат", която е част от ядрения арсенал на страната.

"Укренерго" съобщи през уикенда и за притеснителен полет на дрон в близост от Хмелницката АЕЦ. Според компанията един от дроновете Shahed, използван във въздушните удари над Украйна, се е отклонил, обиколил е в близост до ядрената централа и след това се е върнал обратно в първоначалната си траектория. Според анализатори целта е била симулация на атака срещу централата.

Русия не е променила позициите си относно ядрени опити

"Няма промяна", категоричен е и зам.-министърът на външните работи Сергей Рябков, който отговаря за контрола на оъжейната политика. Той потвърди, че действително полигоните са в пълна готовност и тестове могат да бъдат правени, но това няма да се случи, докато САЩ спазват своите ангажименти.

Западните партньори се опасяват, че Кремъл ще отговори с ядрена заплаха на разрешение за удари по територията на Русия с далекобойни ракети. Според медийни публикации това искане е част от плана за прекратяване на войната, който украинският президент Володимир Зеленски ще представи на американския си колега Джо Байдън след дни във Вашингтон.

Източници на The Washington Post коментират, че Путин търси нови заплахи, защото Западът вече не взима насериозно изявленията му за евентуални ядрени удари, а и партньорите в Глобалния юг не приемат добре тези ядрени наративи. 

Последните тестове на ядрено оръжие, наредени от Москва, са от 1990 година, тоест по времето на СССР. САЩ извършиха подобно изпитание през 1992 година и оттогава нито една ядрена нация, с изключение на Северна Корея, не е правила ядрени тестове.

След началото на войната в Украйна Русия е подложена на санкции и изолация и Москва вече отмени ратификацията на Договора за всеобща забрана за ядрени опити, с което обаче се "изравнява" със САЩ.

Договорът беше приет от ООН през 1996 година, но не е влязъл в сила, защото основни ядрени сили или не са го подписали (Индия, Пакистан и Северна Корея), или са го подписали, но не са го ратифицирали (САЩ, Русия, Израел и Китай). Към края на 2023 г. договорът е подписан от 187 държави, сред които и 41 от 44-те, от които зависи дали ще влезе в сила. Ратифициран е от 177 държави, от които 35 от тези, от които зависи дали текстовете ще влязат в сила.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:53 | 24.09.24 г.
fallback
Още от Политика виж още