Франция и Сърбия са договорили сделка за 12 самолета Rafale, произведени от Dassault Aviation SA, на стойност 2,7 млрд. евро, съобщава Bloomberg.
Президентът на Франция Еманюел Макрон и президентът на Сърбия Александър Вучич са обявили споразумението на пресконференция в Белград в четвъртък, съобщава Bloomberg.
Така Париж се опитва да укрепи връзките на Сърбия с Европейския съюз (ЕС) и да отклони отбранителните ѝ поръчки от традиционния ѝ партньор Русия, отбелязва агенцията.
Най-голямата бивша югославска република е почти изцяло заобиколена от членове на НАТО и се стреми да жонглира между своите геополитически и икономически интереси между Изтока и Запада.
„Мястото на Сърбия е в ЕС“, коментира Макрон на пресконференцията с Вучич, като определи сделката като „отваряне, стратегическа промяна“.
Двете страни подписаха и споразумения за инфраструктурни проекти, проучване и доставка на критични минерали, както и за оценка на потенциалното развитие на ядрена енергийна програма в Сърбия.
Белград увеличи военните разходи през последните години, включително поръчките на системи за противовъздушна отбрана „Панцир“ от Русия и произведени в Китай ракети с малък обсег.
Въпреки че Вучич осъди нахлуването на Русия в Украйна, той отказа да се присъедини към санкциите на ЕС срещу Кремъл и се опитва да не прекъсва връзките си с Кремъл, докато все повече търси подкрепа от Пекин.
Макрон каза в четвъртък, че уважава суверенитета на Сърбия и отношенията на страната с другите ѝ партньори.
„Еманюел би искал да наложим санкции на Русия, знам това. Ние подкрепяме териториалната цялост на Украйна, но присъединяването към западните санкции не е опция“, коментира Вучич на пресконференцията.
Договорът за самолетите е финализиран часове преди Макрон да отлети за Белград, защото „французите поискаха определени гаранции от Сърбия“, каза още Вучич.
Макрон е избегнал отговор въпрос за потенциален трансфер на технологии към Русия, като е коментирал, че има доверие на домакина си.
Второто държавно посещение на Макрон в Сърбия за пет години подкрепя напредъка на разговорите за енергийния сектор на Сърбия, включително потенциална ядрена електроцентрала и проекти в областта на изкуствения интелект.
Доминираните от Вучич правителства са работили с Alstom SA за изграждането на първото метро в Сърбия в Белград, докато Vinci Airports SAS има 25-годишна концесия за управление и разширяване на главното летище в страната. Макрон ще говори на форум за изкуствен интелект в изследователския център на Schneider Electric LLC в северния град Нови Сад в петък.
Френските инвестиции в Сърбия изостават от по-големите начинания на германски и китайски компании.
Преди повече от месец германският канцлер Олаф Шолц беше в Белград, заедно с висшите ръководители на Mercedes Benz AG, Stellantis NV и вицепрезидента на ЕС Марош Шефчович за ключова сделка за доставка на критични суровини за производството на електрически превозни средства.