Българският еврокомисар ще получи ресор "Регионална политика", съобщава БНР, позовавайки се на свои източници.
Информацията се появи в публичното пространство в сряда, но с уточнението, че още нищо не е сигурно. Крайният срок за подаването на кандидатурите за еврокомисари от страните членки изтича в петък.
Нищо не може да бъде сигурно, докато не приключи процесът по подаване на кандидатурите от страните членки, твърди един от източниците. Според него още по-логично е най-вероятният еврокомисар Екатерина Захариева по-скоро да получи ресор "Разширяване" или "Международна търговия".
"Ресорът трябва да зависи от специалността на еврокомисаря", твърди той.
Същевременно друг източник не изключва тази вероятност и се позовава на факта, че Екатерина Захариева е била вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройството през 2013 г.
Очаква се Урсула фон дер Лайен да обяви кои ще бъдат членовете на новата Европейска комисия на 11 или 12 септември на специална пресконференция в Брюксел. След това започват препитванията на еврокомисарите в ресорните комисии на Европейския парламент.
Едва след като те бъдат одобрени от евродепутатите, новата Европейска комисия може да встъпи в длъжност. Това вероятно ще стане на 1 ноември.
Служебният премиер Димитър Главчев е разговарял с трите официални до момента кандидатури на партиите за еврокомисар.
Това са Екатерина Захариева от ГЕРБ-СДС, Велислава Петрова от „Има такъв народ“ и Искра Михайлова от ДПС.
Срещите със Захариева и Михайлова са били в Министерския съвет, а с Петрова - с видеоконферентна връзка.
Във вторник Главчев изпрати писмо до всички партии в парламента с искане да предложат своите номинации и им даде срок до 29 август.
Каква е ролята на еврокомисаря?
"ЕК ще има няколко сериозни задачи - да се види как ще се работи занапред по темата за разширяване на ЕС, има и сериозни отговорности пред разпределянето на бюджета. Някои страни като Франция предпочитат нова индустриална политика - реиндустриализация", каза международният анализатор Мариян Карагьозов пред Bulgaria ON AIR.
Той подчерта, че са важни националните приоритети, за да се види кой ресор българският еврокомисар може да уплътни в национална степен. Карагьозов смята, че е трябвало да се потърсят нишите, в които България има собствена експертиза.
Карагьозов посочи, че "най-апетитните" и важни ресори отиват при страните, които имат най-важна роля и най-голяма геополитическа тежест. Според него България трудно може да получи ресор като "Енергетика" или "Външна политика".