fallback

Русия се опитва да наложи цена на намесата на НАТО в Украйна

Путин търси дръзки нови начини да увеличи разходите на Запада

07:45 | 10.07.24 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Украйна и укрепването на военното възпиране срещу Русия бяха сред основните теми на срещата на върха на НАТО във вторник. Тъй като ситуацията на бойното поле постепенно се обръща в полза на Москва, фокусът е върху най-неотложните нужди на Киев, заедно с необходимостта Европа да увеличи разходите си за отбрана. Но НАТО трябва също да обсъди и да предприеме действия относно опасните нови начини, които Владимир Путин намира, за да наложи разходи на САЩ и техните съюзници – с потенциала за пагубни странични ефекти извън контрола на когото и да било, пише за Financial Times Александър Габуев, директор на берлинския Карнеги център за Русия и Евразия.

В третата година от войната срещу Украйна, възприемана от Кремъл като само един аспект от по-широката му конфронтация със Запада, причиняването на болка на поддръжниците на Киев става все по-голям приоритет за Путин. Кремъл иска да постави цена на нарастващото участие на НАТО във войната - едновременно като възпиране и отмъщение. Последното решение на Белия дом да позволи на Киев да използва западни оръжия с голям обсег за удари в самата Русия, отвъд окупираната украинска територия, както и неотдавнашните удари на украински дронове върху радари, които са част от руската система за ранно предупреждение за ядрена атака, карат Путин да действайте по-смело от всякога.

От началото на войната основната тревога на Запада е възможното използване на ядрени оръжия. Не е изненадващо, че Кремъл отново бие изхабения барабан на ядрената ескалация. Москва започна учения с тактически ядрени оръжия, а Путин публично говори за превръщането на ядрената доктрина на Русия в по-офанзивна. Но рискът от действително използване е по-нисък, отколкото беше през есента на 2022 г., когато Украйна постигна успехи на бойното поле. Със сегашните по-благоприятни перспективите за Русия е малко вероятно Путин да посегне към най-мощния инструмент, с който разполага – такъв, който е по-добре да се пази като крайна застраховка срещу поражение.

Но на Путин не му липсват и други инструменти. В момента основният инструмент на Москва за ескалация е използването на ракети и дронове срещу енергийната инфраструктура на Украйна. Кампанията за въздушни удари, разширена през пролетта, вече унищожи повече от половината от електрическия капацитет на Украйна. Ремонтите на някои електроцентрали ще отнемат години. С настъпването на зимата големите градове ще бъдат изправени пред перспективата от мръзнене. Путин цели не само да спре тока на военните заводи в Украйна, но и да тласне милиони нови бежанци на запад, оказвайки натиск върху Европа и помагайки на политиците, които искат край на западното участие във войната.

На следващо място е саботажната кампания на Русия в Европа. Руското разузнаване активно таргетира индустриални и логистични центрове, които са от решаващо значение за производството и транспортирането на оръжия до Украйна. В същото време Кремъл използва западните организирани престъпни мрежи, за да убива предатели и да тормози руски дисиденти. Това идва в допълнение към многогодишните руски усилия за използване на разделенията в западните общества. Сега, докато Кремъл наблюдава гнева на младите на запад, причинен от войната в Газа, той вижда плодородна почва.

Русия е готова да сподели своите чувствителни военни технологии с противниците на Запада. В допълнение към предишните трансфери на оръжеен дизайн към Китай и Иран Путин наскоро циментира пакта си за отбрана със Северна Корея и може да помогне на Пхенян да засили своята ядрена и космическа програма. По-рано Путин размишляваше за потенциално прехвърляне на оръжия към всякакви сили, които се противопоставят на Америка - като йеменските хути в Червено море. Подходът на Кремъл е преднамерено дързък и Путин го описва като отговор на западните доставки на оръжие за Киев. Проблемът е, че тези действия могат да предизвикат ситуации извън контрола на Кремъл.

Отговорът на НАТО трябва да надхвърли усилията за предоставяне на повече въздушна отбрана на Украйна, която ще бъде ограничена от тесните места в производството и собствените нужди на алианса. Трябва да се направят планове за подпомагане на Украйна през зимата и за подготовка за възможна вълна от бежанци. В допълнение към възстановяване на военното възпиране Западът трябва да засили способностите си в контраразузнаването, антитероризма и борбата с организираната престъпност. Това триединство Русия се изкушава да използва като оръжие.

И накрая, НАТО трябва да си върне контрола върху управлението на ескалацията в тази война. Струва си да проведем честна дискусия относно границите на прякото участие на НАТО и да изработим някои насоки как да говорим за тях публично. Колкото е възможно повече деликатни ходове трябва да се предприемат далеч от очите на обществеността, за да се избегне подхранването на желанието на Путин за отмъщение. Каналите за обсъждане намаляването на риска с Москва трябва да останат отворени.

Конфликтът между Русия и Запада става още по-опасен и непредвидим. Пътят към смислената дипломация все още е затворен. Отговорното управление на риска е необходимо както винаги, завършва Габуев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:06 | 10.07.24 г.
fallback
Още от Политика виж още