България остава в т.нар. сив списък – на държавите под засилено наблюдение за пране на пари, на създадената през 1989 г. и базирана в Париж, Франция, Специална група за финансови действия (The Financial Action Task Force, FATF).
Междуправителственият орган определя международни стандарти за прането на пари, за да предотврати незаконните дейности и вредите, които те причиняват на обществото. Съгласно тези стандарти националните власти могат ефективно да проследяват незаконни средства, свързани с трафик на наркотици, незаконна търговия с оръжия, киберизмами и други престъпления.
Около 200 държави и юрисдикции са се ангажирали да прилагат стандартите на FATF като част от координиран глобален отговор за предотвратяване на организираната престъпност, корупцията и тероризма.
Страните под засилено наблюдение, или включените в сивия списък на организацията, работят активно с FATF за отстраняване на стратегическите недостатъци в техните режими за противодействие на прането на пари, финансирането на тероризма и финансирането на разпространението на оръжия.
В сивия списък, освен България, попадат Монако и Хърватия, като трите страни са единствените европейски. Останалите държави в списъка са Буркина Фасо, Камерун, Демократична република Конго, Хаити, Кения, Мали, Мозамбик, Намибия, Нигерия, Филипините, Сенегал, Република Южна Африка, Южен Судан, Сирия, Танзания, Венецуела, Виетнам и Йемен.
Юрисдикциите с висок риск, или т.нар. черен списък, включва Северна Корея, Иран и Мианмар.
Мерки срещу прането на пари в България
България е поела политически ангажимент на високо ниво да работи с FATF и MONEYVAL за укрепване на ефективността на режима за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма през октомври 2023 г.
Организацията посочва, че страната ни е приела план за действие, за да изпълни стратегията си за борба с прането на пари. FATF подчертава, че София трябва да продължи да работи по изпълнението на плана и да отстрани пропуските в техническото съответствие със стандартите.
Организацията изисква и въвеждане на основан на риска надзор за оператори на пощенски пари, доставчици на обмен на валута и брокери на недвижими имоти, мерки за гаранция на точната и актуална информация за действителните собственици на имоти и фирми, подобряване на разследванията и съдебните преследвания на различни видове пране на пари.
В препоръките се посочва, че България трябва да гарантира, че конфискацията се преследва като политическа цел, и да осигури възможност за провеждане на паралелни финансови разследвания във всички разследвания за тероризъм.
Турция излиза от сивия списък, Монако и Венецуела влизат
Турция попадна в сивия списък на FATF през 2021 г. Организацията премахва страната заради икономическия обрат и напредъка в подобряването на режима за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.
„Доверието на международните инвеститори във финансовата система на нашата страна ще стане още по-силно“, коментира в тази връзка вицепрезидентът на Турция Джевдет Йълмаз в социалната платформа X. Той допълва, че решението ще има положителни последици както за финансовия сектор, така и за реалната икономика.
Пазарите обаче не реагираха особено бурно на новината, още повече, че отпадането на Турция от сивия списък на рисковите държави за пране на пари беше очаквано.
FATF още в началото на годината отчете, че Турция в значителна степен е завършила своя план за действие срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма. Представители на организацията през миналия месец посетиха страната, за да оценят действията ѝ на място.
За Монако – едно от двете нови попълнения в сивия списък, се очаква доклад от Групата на държавите срещу корупцията, или Greco, която проучва способността на правителството да изкорени корупцията. FATF отбелязва известен напредък на страната в борбата с прането на пари, като например създаването на ново звено за финансово разузнаване. Княжеството обаче е мудно в преследването на активи, придобити чрез престъпления в други страни, и не разполага с ефективни, възпиращи и пропорционални санкции.