Руският президент Владимир Путин подписа най-малко десет договора с виетнамските си колеги и предложи доставки на изкопаеми горива, включително природен газ, на Виетнам по време на държавното си посещение. То се случи в момент, когато Москва се стреми да засили връзките си в Азия, за да компенсира нарастващата си международна изолация заради войната ѝ в Украйна, пише AP.
Путин и виетнамският президент То Лам се договориха за по-голямо сътрудничество в образованието, науката и технологиите, проучванията за петрол и газ и чистата енергия. Двете страни приеха също да работят върху пътна карта за ядрен научен и технологичен център във Виетнам.
От 12-те публично обявени споразумения нито едно не е открито свързано с отбраната, но Лам заяви, че има и други сделки, които не са оповестени публично.
Путин заяви, че двете страни споделят интерес в „развиването на надеждна архитектура в областта на сигурността“ в Азиатско-Тихоокеанския регион без възможност за „затворени военно-политически блокове“. Лам допълни, че както Русия, така и Виетнам искат „да разширят сътрудничеството в отбраната и сигурността, за да се справят с нетрадиционни предизвикателства в областта на сигурността“.
Споразуменията между Русия и Виетнам не са толкова значителни, колкото пакта, който Путин подписа със севернокорейския лидер Ким Чен-ун в сряда, в който двамата си обещаха взаимопомощ в случай на нашествие, коментира Найджъл Гаулд-Дейвис, старши сътрудник за Русия и Евразия в Международния институт за стратегически изследвания в Лондон и бивш британски посланик в Беларус.
Посещенията през последно време на Путин в Китай, а сега и в Северна Корея и Виетнам са опити „за излизане от международната изолация“, счита Нгуен Кач Гиан, анализатор в ISEAS-Yusof Ishak Institute в Сингапур.
Според него Русия е важна за Виетнам по две причини – тя е най-големият доставчик на военно оборудване за страната от Югоизточна Азия, а руските технологии за петролни проучвания помагат за поддържането на суверенните претенции на Виетнам в спорното Южнокитайско море.
Освен това Виетнам даде разрешение на контролираната от държавата руска петролна компания „Зарубежнефт“ да разработи офшорен блок край югоизточното му крайбрежие.
Лам заяви, че в Южнокитайско море и двете страни ще „подкрепят и осигурят сигурност, безопасност, свобода на корабоплаването и на авиацията“ и разрешаване на спорове мирно и в съответствие с международното право без използване на сила, съобщиха официалните виетнамски медии.
Путин пристигна в Ханой в четвъртък сутринта от Северна Корея, където подписа стратегическо пакт в момент, когато и двете страни са изправени пред ескалираща безизходица със Запада и това може да бележи най-силната им връзка от края на Студената война.
В Ханой Путин се срещна и с най-влиятелния политик в страната, генералния секретар на Комунистическата партия Нгуен Фу Тронг, и с премиера Фам Мин Чинх, съобщи официалната Виетнамска осведомителна агенция.
Путин отиде до Президентския дворец във Виетнам в четвъртък следобед, където беше посрещнат от ученици, развяващи руски и виетнамски знамена.
Много неща се промениха от последното посещение на руския президент във Виетнам през 2017 г. Сега Русия е подложена на редица санкции от САЩ и техните съюзници заради нашествието в Украйна. През 2023 г. Международният наказателен съд в Хага издаде заповед за арест на Путин заради предполагаеми военни престъпления, което затруднява пътуванията на руския президент в чужбина. Кремъл отхвърли заповедта като „нищожна и лишена от съдържание“, като подчерта, че Москва не признава юрисдикцията на съда.
Посещението на Путин беше остро критикувано от американското посолство във Виетнам, което заяви, че „нито една страна не трябва да дава на руския президент платформа да насърчава агресивната си война и по друг начин да му позволява да нормализира жестокостите си“. Ако на Путин бъде разрешено да пътува свободно, това „може да нормализира явните нарушения на международното право от Русия“, се допълва в съобщението.
Малко е вероятно Виетнам да осигури значителни количества оръжия на Русия и рискува напредъка, който постигна със страни членки на НАТО, особено САЩ, в областта на военното оборудване, коментира Риджван Рахмат, анализатор в компанията за анализи в областта на отбраната Janes в Сингапур.
„Предполагам, че Виетнам няма да поеме риска да предизвика гнева на западните страни, като доставя на руснаците“, допълва той.
Ханой и Москва имат дипломатически отношения от 1950 г. и тази година бележи 30 години от подписването на договора за „приятелски отношения“ между Виетнам и Русия. Прашант Парамешваран, сътрудник в програмата за Азия на Wilson Center, казва, че Виетнам „засилва“ тези отношения, дори когато диверсифицира с по-нови партньори.
Двустранната търговия между Русия и Виетнам възлезе на 3,6 млрд. долара през 2023 г. спрямо 171 млрд. долара с Китай и 111 млрд. долара с Америка.
От началото на 21-и век Русия съставлява около 80% от вноса на оръжия от Виетнам. Той намалява през годините заради опитите на Виетнам да диверсифицира доставките си. Но пълното откъсване от Русия ще отнеме време, счита Гиан.
Предвид международната изолация на Путин Виетнам прави на руския лидер „огромна услуга и може да очаква услуги в замяна“, коментира Андрю Голедзиновски, австралийски посланик във Виетнам, в социалната мрежа Х.
„Виетнам винаги ще действа в свой собствен интерес, а не в нечий друг интерес“, допълни той.