IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Хиляди излизат на протест във Франция срещу крайнодясната партия на Марин льо Пен

Очаква се около 350 000 души да участват в шествията в цялата страна, сочи информация на френската полиция

17:30 | 15.06.24 г. 13
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Десетки хиляди протестиращи излязоха по улиците в цяла Франция, за да се противопоставят на крайнодясната партия „Национален сбор“ на Марин льо Пен, която се очаква да спечели предсрочните парламентарни избори, свикани от президента Еманюел Макрон след две седмици, съобщава Bloomberg.

Демонстрантите се стремят да привлекат вниманието към политиките на националистическата партия по отношение на човешките права, околната среда и икономическите въпроси.

Макрон пое огромен риск, когато разпусна законодателния орган в неделя, след като партията му беше победена от „Национален сбор“ по време на вота за Европейски парламент. Този ход имаше за цел да укрепи подкрепата му у дома, но той отвори вратата на Льо Пен да поеме контрола над френското правителство.

Допълнително усложнявайки нещата за Макрон, група от четири леви партии се споразумяха да се обединят за парламентарния вот, като проучванията показват, че коалицията може да се превърне във втория по големина блок, изпреварвайки партията на президента „Ренесанс“. Тъй като Франция има избирателна система от два тура, много кандидати от „Ренесанс“ може дори да не стигнат до последния изборен ден.

„Намираме се в исторически момент, в несигурно време, това е малко като скок в неизвестното за нашата демокрация“, изтъква Марилиз Леон, генерален секретар на синдиката CFDT, който организира протести, пред радио France Inter. „Когато става въпрос за крайната десница, ние се мобилизираме“.

Очаква се около 350 000 души да участват в шествията в цялата страна, сочи информация на френската полиция.

Политическата несигурност и нарастващата вероятност следващото правителство да прокара скъпи мерки за публичните финанси изплаши инвеститорите. Държавните облигации се оказаха в основата на поражението, като премията, която инвеститорите изискват, за да притежават 10-годишни френски съкровищни облигации над германските облигации, отбеляза най-големия седмичен скок в историята.

Разпродажбата изтри около 210 млрд. долара от стойността на френските акции, като банките акциите на Société Générale SA, BNP Paribas SA и Crédit Agricole SA – всички големи притежатели на държавен дълг – загубиха повече от 10% стойността си.

Лявата коалиция - наречена „Нов народен фронт“ - се натъкна на собствени проблеми през уикенда, докато членовете ѝ бяха въвлечени в мащабен спор. Някои висши представители на „Непокорна Франция“ - крайнолявата партия, която обедини сили по-рано тази седмица със Зелените, социалистите и комунистите - нападнаха своя лидер Жан-Люк Меланшон заради списъка с кандидати, които ще издигнат.

„Жан-Люк Меланшон си разчисти сметките с мен“, каза пред радио Franceinfo в събота депутатът от „Непокорна Франция“ Алексис Корбиер, който беше изключен от кандидатската листа. „Това е напълно дребнаво уреждане на сметки, когато залогът е да попречим на крайната десница да вземе властта“, добавя той.

Четирите леви партии се различават радикално по политическите въпроси, особено що се отнася до въпросите като Близкия изток и войната в Украйна. Така че не е сигурно, че ще успеят да останат заедно в двата кръга на изборите.

„Не можем да губим време, разкъсвайки се“, изтъква Франсоа Руфин, кандидат на алианса, пред журналисти в центъра на Париж. „Трябва да успокоим страната и не можем да направим това, като си хвърляме обиди един към друг“.

Той добави, че решението на Меланшон да се оттегли от светлината на прожекторите от неделя е „добра новина“ и че това трябва „да остане така, за да можем да успеем да проведем възможно най-ведрата и спокойна кампания“.

Ситуацията вляво отразява сътресенията в консервативната партия „Републиканците“, която е въвлечена в съдебен спор за това дали нейният лидер е бил законно изключен, след като се опита да сключи съюз с групата на Льо Пен.

Парижките съдии в петък вечерта наредиха временно спиране на отстраняването на Ерик Сиоти, за да му дадат време да заведе дело, за да аргументира същността на своя случай. Сиоти твърди, че все още е президент на „Републиканците“, а адвокатът му посочва, че правилата са били нарушени по време на вота за изгонването му.

Макрон се опита да представи съперниците си както от крайната левица, така и от крайната десница като негодни да управляват страната и нарече и двете страни „непоследователни“.

„Те не са готови да управляват“, изтъкна Макрон пред журналисти на срещата на Г-7 в Южна Италия. „Днес има два крайни блока, които не са отговорни и които обещават подаръци на хора, които не са финансирани“, добави той.

Неговият финансов министър Брюно льо Мер предупреди по-рано през седмицата, че победа на левия алианс ще доведе до икономически колапс и излизане на страната от ЕС, като постави страховете за икономиката в центъра на кампанията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:16 | 15.06.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

3
rate up comment 19 rate down comment 2
evlogi
преди 1 месец
Какво означава да се протестира срещу легитимна организация, която с нищо не е нарушила законите и участва в нормални демократични избори? Просто защото има различни възгледи по някои въпроси?Типично поведение на левичарите.Те са изключително толерантни към чуждото мнение, стига да съвпада с тяхното...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 1
corner
преди 1 месец
До: khaoтук съм напълно съгласен - да протестираш преди вот , означова че признаваш изборната загуба и не зачиташ демократичността на избора и държавата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 10
khao
преди 1 месец
организатора на това е пълен идиииот или работи за льо пен :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още