fallback

Как евроизборите повлияха и на срещата на Г-7 в Италия

На срещата на върха италианският премиер Джорджа Мелони беше единственият лидер в силна позиция спрямо останалите си шестима колеги

14:30 | 15.06.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Само за една седмица италианският премиер Джорджа Мелони утвърди позицията си на побеждаващ лидер, в момент, в който други лидери на водещи държави по света имат вътрешни проблеми. На евровота в Италия партията на Мелони се затвърди като първа политическа сила в Италия с близо 29 процента и ще изпрати 24 депутати в новия Европейски парламент спрямо 6 в началото на мандата на деветия ЕП и 10 в края на мандата му през април. По този начин партията на Мелони „Италиански братя“ се превърна и в двигател на управляващата в Италия десноцентристка коалиция, в която останалите двама партньори получиха по 9 процента на евровота и съответно по 8 евродепутати. Този италиански управленчески модел Мелони иска да приложи и на европейско ниво.

Броени дни след тази победа Мелони беше домакин на срещата на върха на Г-7 в живописния и луксозен курорт Борго Еняция в южната италианска област Пулия. Италия е ротационен председател през 2024 г. на Голямата седморка. А на срещата на върха Мелони беше единственият лидер в силна позиция спрямо останалите си шестима колеги. Ръководителите на няколко от тези страни са подложени на трудния тест на изборите в близките седмици и месеци.

Във Великобритания предстоят в началото на юли парламентарни избори, на които Консервативната партията на премиера Риши Сунак ще бъде всичко друго, но не и печеливша сила.

Във Франция евровотът очаквано доведе до победа на крайнодясната партия „Национален сбор“ с над 31 процента, докато коалицията около партията на президента Еманюел Макрон „Ренесанс“ се класира на второ място с незавидните 14 процента. В резултат на което Макрон предприе рискования ход да разпусне долната камара на парламента и да насрочи предсрочни избори. Сценарий, за който се говореше от две години, когато крайната десница отне абсолютното мнозинство на макронистите в Националното събрание

В Германия управляващата трипартийна коалиция претърпя поражение на евровота, при което партията на канцлера Олаф Шолц остана на трето място с под 14 процента, след крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, в навечерието на националните избори догодина.

В САЩ предстоят оспорвани избори през ноември между демократите и републиканците, а вътрешната политика беше белязана от противоречия относно помощта за Украйна и войната в Газа.

Лидерите на Канада и Япония също преживяват труден вътрешнополитически период, в който властта им е разклатена.

Така че на фона на тези лидери, преминаващи през период на проблеми, Мелони и Италия образно казано цъфтяха на срещата на върха на Г-7.

„Тези дни Италия беше в центъра на света и очите на света бяха насочени към нас. Това е една голяма отговорност и съм горда от това как нашата нация още веднъж успя да направи силно впечатление и да начертае курса“, заяви Мелони относно изхода на срещата на върха на Г-7, на която снощи беше приета и обща декларация.

В нея освен очакваните общи позиции относно Русия, Китай или войната в Газа, се появиха и теми, които са присърце на Италия на Мелони. Така например в заключителната декларация от срещата на върха се появи „Планът Матеи“  за развитие на Африка, представен от Мелони в края на януари, за който сега страните от Г-7 казаха, че го подкрепят като един от елементите за реализиране на визията за устойчива, трайна и икономически жизнеспособна инфраструктура на африканския континент.

Същевременно от декларацията от срещата на върха отпадна думата „аборт“, за което настояваше домакинът Мелони, която е привърженичка на идеята на жените да се дава „правото да не абортират“.  Това се смята за голяма промяна спрямо последната среща на върха на Г-7 в Хирошима в Япония, когато лидерите казваха във финалното си комюнике, че са привързани към достъпа до сигурен и законен аборт. Сега САЩ и Франция, плюс ЕС, чиито лидери Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел, също присъстваха на срещата в Пулия, искаха формулировката от Хирошима да остане и в документа от Борго Еняция. Париж, който неотдавна дори вписа правото на аборт във френската конституция, искаше дори формулировката от документа в Хирошима да бъде подсилена в декларацията от Борго Еняция. Но след задкулисни напрежения, най-вече между Мелони и Макрон, във финалната декларация се отбелязваше само, че лидерите потвърждават ангажимента си към декларацията от Хирошима „в подкрепа на универсален, адекватен и устойчив достъп до качествени здравни услуги за жените, включително правата на сексуално и репродуктивно здраве за всички". Това отново беше възприето като победа за Мелони.

По повод на разногласията относно аборта между Рим и Париж в интервю за италианска журналистка Макрон акцентира върху различията във визиите на двете европейски страни и припомни как Франция е включила правото на жените на аборт в конституцията си. Докато Италия прие нормативен акт, който позволява на активисти срещу абортите да имат достъп до центровете за консултации за жените, обмислящи да направят аборт. Макрон изрази съжаление, че в Италия не се взимат присърце такива въпроси, които Франция взима присърце. Което ядоса Мелони, която нарече сериозна грешка воденето на предизборна кампания по време на такъв форум на върха, какъвто е този на Г-7 в Италия. Камерите на италиански медии документираха и леденото раздразнение в погледа, който Мелони хвърли на Макрон преди началото на гала вечерята в първия ден от срещата на върха в Пулия. Тогава Макрон дълго време разменяше любезности с президента на Италия Серджо Матарела и дъщеря му Лаура под очевидно подразнения поглед на Мелони, след което той протоколно й целуна ръка, а Мелони сякаш едва изтърпя този жест на любезност на фона на раздора по темата за абортите, възникнал между двамата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:07 | 15.06.24 г.
fallback
Още от Политика виж още