Световни лидери отбелязват 80-ата годишнина от десанта в Нормандия - най-мащабната военна операция в историята, в която участват повече от 160 хил. военни. Към военните от САЩ, Канада и Великобритания, които слизат на морския бряг в Нормандия, се присъединяват и бойци от континента, Австралия и Нова Зеландия. Денят се смята за преломен за бойните действия във Втората световна война.
Церемониите започнаха с отдаване на почит към загиналите в гробището в Колвил сюр Мер. По време на своето приветствие американският президент Джо Байдън направи очакван паралел с войната в Украйна. "Не можем да се предадем пред диктаторите, това е невъобразимо", каза той и допълни, че Украйна е нападната от тиранин и "ние никога няма да я предадем", както и че украинците търпят огромни загуби, но не се предават.
Американският президент отбеляза, че очакванията са били, че голяма част от войниците, участващи в "най-голямата и най-трудна операция", както я определя британският премиер Уинстън Чърчил, ще загинат още в първите часове на десанта. Въпреки това войниците уверяват ген. Айзенхауер, че ще изпълнят своя дълг. Тяхният кураж е показателен за съюзниците, отбеляза още американският президент.
Френският президент Еманюел Макрон и Байдън приветстваха и ветерани от Втората световна война. Френският президент награди американски войници, които са участвали в Нормандия и във Втората световна война с Ордена на почетния легион - една от най-високите почести, връчвана за особени заслуги към френската държава. Макрон отчете, че американските военни са допринесли за свободата на страната му и света и отчете, че французите никога няма да забравят това.
Украинският президент Володимир Зеленски пристигна във Франция заедно със съпругата си Олена, след като получи покана за участие в събитията. "Съюзниците защитиха свободата на Европа тогава, украинците го правят днес", написа той в пост в социалната мрежа X.
Today, @ZelenskaUA and I arrived in Normandy, France, for important events and meetings aimed at strengthening our country and promoting the unity among all those who respect human values and life.
We will also be honored to participate in a special event commemorating the 80th… pic.twitter.com/jd44LpI5bV
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 6, 2024Според различни данни към 40 хил. украинци - потомци на емигранти в САЩ, са били част от американската армия, а между 35 хил. и 50 хил. - в редиците на британската и канадската армия. Украйна, която към този момент е част от СССР, е едно от основните полета на бойните действия в Европа.
Русия обаче не присъства на церемониите, след като домакинът Франция отказа да отправи покана към Москва. Първоначално имаше очаквания, че страната, която е един от съюзниците срещу Германия във Втората световна война, ще бъде част от церемониите, макар и не на най-високо държавно ниво.
Във Франция отсъстваше и британският премиер Риши Сунак, който е в средата на своята предизборна кампания. Великобритания беше представена от крал Чарлз ІІІ и принц Уилям. За да отбележат годишнината на френския плаж Омаха, пристигнаха също германският канцлер Олаф Шолц, нидерландкият премиер в оставка Марк Рюте, както и канадският премиер Джъстин Трюдо.