fallback

Китай: "Не наливаме масло в огъня" на войната в Украйна

В Пекин отговориха на острите критики, че саботират мирната конференция, която ще се проведе в Швейцария

17:53 | 03.06.24 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

"Никога не сме наливали масло в огъня" в конфликта между Русия и Украйна, коментира говорителят на китайското Министерство на външните работи по повод острите критики, които отправи украинският президент Володимир Зеленски по време на конференцията "Диалог Шангри-Ла" в Сингапур.

"Да не присъстваме не означава, че не подкрепяме мира", отбеляза Мао Нин по време на брифинг, цитирана от сайта на институцията. Тя допълни, че Китай винаги е работил за прекратяване на огъня и това е потвърдено от различни държави, включително и Украйна и Русия. По отношение на срещата Пекин е бил в дискусия с швейцарските и украинските представители, но в крайна сметка тя не отговаря на три задължителни за китайската страна елемента - признаване както от Русия, така и от Украйна, равно участие на всички страни и справедливо обсъждане на всички мирни планове. По тази причина и Китай отклонява поканата.

В Сингапур украинският държавен глава заяви, че властите в Китай не само са отказали да присъстват на мирната конференция, но и опитват да накарат други държави да откажат своето присъствие.

"За съжаление Русия, използвайки китайското влияние, използвайки китайските дипломати, прави всичко, за да провали мирната среща. За нещастие такава голяма, независима, силна държава като Китай е инструмент в ръцете на Русия", каза той. Зеленски допълни още, че Москва заплашва други държави с прекратяване на доставките от храни, торове и други продукти, ако участват в срещата в Швейцария.

Говорителят на китайското външно министерство коментира, че Китай оценява голямата важност на своите отношения с Украйна и че позицията на Пекин за срещата в Швейцария е била "открита и прозрачна, честна и справедлива".

В края на миналата седмица Китай отказа поканата за участие с мотива, че срещата не отразява виждането му за мирни преговори, защото липсва Русия. Позицията на Киев също беше многократно повторена - целта е да не бъде дадена възможност на Москва да блокира разговорите, седейки на една маса с Украйна.

Зеленски посочи, че по този начин са протекли разговорите за създаването на зърнения коридор в Черно море в края на лятото на 2022 година, когато посредници по сделката станаха ООН и Турция. Двете воюващи страни нито седнаха на една маса, нито се подписаха под един документ, за да активират споразумението.  В Сингапур той добави, че срещата е стъпка към мира и Украйна е готова да чуе всички идеи и предложения за това.

В днешния брифинг Мао отхвърли и обвиненията, че Китай доставя стоки под санкции за Русия.

"Китай  не доставя оръжия за нито една от страните в конфликта и стриктно контролира износът на стоки с двойна употреба", заяви Мао и допълни, че статистаката по-скоро показва, че около 60% от вноса на части за оръжия идват от САЩ и европейски държави и самият Зеленски го признава.

Снимка: President.gov.ua

Междувременно Володимир Зеленски направи първото в историята на отношенията между двете държави посещение до Филипините и покани президента Фердинанд Маркос да присъства в Швейцария. Маркос също беше сред основните критици на Китай по време на сингапурския форум, отчитайки напрежението в Южнокитайско море и Тайван, причинено от Китай. 

В интервю за местни медии Зеленски заяви, че гласът на Азия е важен на срещата в Швейцария и потвърди, че филипинският президент ще участва в нея.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:53 | 03.06.24 г.
fallback
Още от Политика виж още