Норвегия, Ирландия и Испания обявиха в сряда, че ще признаят независима Палестинска държава на 28 май, заявявайки, че се надяват и други западни държави да последват примера им, съобщава Ройтерс.
Стъпката накара Израел да отзове своите посланици в трите държави.
„В средата на война, с десетки хиляди убити и ранени, ние трябва да запазим живо единственото нещо, което може да осигури безопасен дом както за израелците, така и за палестинците: две държави, които могат да живеят в мир помежду си“, каза норвежкият премиер Йонас Гар Стьоре на пресконференция.
Испанският му колега Педро Санчес заяви, че този ход е насочен към ускоряване на усилията за прекратяване на огъня във войната на Израел с „Хамас“ в Газа.
„Надяваме се, че нашето признаване и нашите причини ще допринесат за това и други западни държави да последват този път, защото колкото повече сме ние, толкова повече сила ще имаме да наложим прекратяване на огъня, да постигнем освобождаването на заложниците, държани от „Хамас“, да подновим политическия процес, който може да доведе до мирно споразумение“, каза той в реч пред долната камара на страната.
"Today, Ireland, Norway and Spain are announcing that we recognise the state of Palestine."
Irish Prime Minister Simon Harris says this is a "historic day for Palestine".https://t.co/PAiZ4D1jU3
? Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube pic.twitter.com/y3vLHQr899
— Sky News (@SkyNews) May 22, 2024Израелският външен министър Израел Кац нареди незабавното връщане на израелските посланици в трите страни за консултации и предупреди за по-нататъшни "тежки последствия".
„Изпращам ясно послание днес: Израел няма да бъде безразличен срещу онези, които подкопават суверенитета му и застрашават сигурността му“, каза той.
Министерството на външните работи на Израел заяви, че също така ще порицае ирландския, испанския и норвежкия посланик и ще им покаже видео на жени заложници, държани в плен от „Хамас“.
Палестинската власт, водена от палестинския президент Махмуд Абас, и основният ѝ съперник „Хамас“ приветстваха признаването на палестинска държава.
Основната база на Палестинската власт е в окупирания от Израел Западен бряг, където тя упражнява ограничено самоуправление.
„Хамас“ – палестинската ислямистка групировка, която предприе презграничната атака срещу Израел на 7 октомври, контролира Газа.
Испания и съюзниците ѝ прекараха месеци, лобирайки пред европейски държави, включително Франция, Португалия, Белгия и Словения, за да съберат подкрепа за признаването на палестинска държава.
„Днес Ирландия, Норвегия и Испания обявяват, че признават държавата Палестина“, каза ирландският премиер Саймън Харис на пресконференция в Дъблин.
„Всеки от нас сега ще предприеме всички национални стъпки, които са необходими, за да приведем в действие това решение“, добави той.
Той каза, че Ирландия е недвусмислена в пълното признаване на Израел и правото му да съществува "сигурно и в мир със своите съседи" и призова всички заложници в Газа да бъдат незабавно върнати.
Около 144 от 193 държави членки на ООН вече са предприели тази стъпка, включително по-голямата част от глобалния юг, Русия, Китай и Индия, но само шепа от 27-те членки на ЕС досега са го направили.
Швеция беше първа през 2014 г.
Палестинците искат държавност в окупирания от Израел Западен бряг и ивицата Газа, с Източен Йерусалим като тяхна столица.
Най-верният съюзник на Израел, Съединените щати, миналия месец наложи вето на опит за признаване от страна на ООН на палестинска държава с аргумента, че решение за две държави може да дойде само от преки преговори между страните.