Руският президент Владимир Путин пристигна в Пекин рано в четвъртък за разговори със своя колега Си Дзинпин, които Кремъл се надява да задълбочат стратегическото партньорство между двата най-влиятелни геополитически конкурента на САЩ, предава Ройтерс.
Си обеща да работи с Путин за "обновяването" на страните им и заяви, че Китай "винаги ще бъде добър партньор" на Русия, съобщава китайската осведомителна агенция Синхуа.
"Отношенията между Китай и Русия днес са постигнати трудно и двете страни трябва да ги ценят и пазят", заяви китайският президент пред Путин на срещата им в Голямата зала на народа в Пекин. "Китай иска да...постигне съвместно развиването и обновяването на нашите съответни страни и да работим заедно, за да поддържаве честността и справедливостта в света", допълни той.
Китай и Русия обявиха „безгранично“ партньорство през февруари 2022 г., когато Путин посети Пекин само дни преди да изпрати десетки хиляди войски в Украйна, започвайки най-кървавата сухопътна война в Европа от Втората световна война насам.
Избирайки Китай за първото си пътуване в чужбина, след като положи клетка за нов шестгодишен мандат, който ще го задържи на власт поне до 2030 г., Путин изпраща послание на света за приоритетите си и силата на личните си връзки със Си.
На срещата им в Пекин Путин заяви пред Си, че сътрудничеството им е стабилизиращ фактор. "От изключително значение е отношенията между Русия и Китай да не бъдат опортюнистични и да не бъдат насочени срещу никого", каза той, цитиран от руската осведомителна агенция РИА "Новости".
По-късно руският президен определи първоначалните им разговори като "топли и другарски" и очерта секторите, в които двете страни засилват връзките си - от ядреното и енергийното сътрудничество до доставките на храни и китайското автомобилно производство в Русия.
Ръководителите официално заявиха, че ще задълбочат стратегическите си отношения, а Си съобщи, че двете страни са се съгласили, че политическо уреждане на кризата в Украйна е "правилната посока".
Путин изрази благодарност към Китай за опитите му за разрешаване на кризата и добави, че ще осведоми Си за положението в Украйна, където руските сили напредват на няколко фронта.
По-рано в интервю за агенция Синхуа Путин похвали Си, че е помогнал за изграждането на „стратегическо партньорство“ с Русия, основано на национални интереси и задълбочаване на взаимното доверие.
„Безпрецедентно високото ниво на стратегическото партньорство между нашите две страни определи избора ми на Китай за първата държава, която да посетя, след като встъпих в длъжност като президент“, заяви Путин.
„Ще се опитаме да установим по-близко сътрудничество в областта на промишлеността и високите технологии, Космоса и мирната ядрена енергия, изкуствения интелект, възобновяемите енергийни източници и други иновативни сектори“, допълни той.
Очаква се неофициалните разговори между ръководителите и високопоставените представители на двете страни, които ще бъдат проведени на чаша чай и вечеря в четвъртък, да бъдат от ключово значение за двудневната визита.
Съветникът на Кремъл по въпросите на външната политика Юрий Ушаков заяви, че разговорите ще обхващат Украйна, Азия, енергетиката и търговията.
Новоназначеният министър на отбраната на Русия Андрей Белоусов, както и външният министър Сергей Лавров, секретарят на Съвета за сигурност Сергей Шойгу и Ушаков също ще присъстват заедно с най-влиятелните бизнес лидери в страната.
Не е ясно дали ръководителят на "Газпром" Алексей Милер ще отиде в Китай, тъй като беше на работно посещение в Иран в сряда.
71-годишният Путин и 70-годишният Си ще присъстват на гала вечеря по повод 75-годишнината, откакто СССР призна Народна република Китай, която Мао Дзедун обяви през 1949 г.
Синхуа потвърди пристигането на Путин за държавно посещение и очакваните разговори със Си, докато десетки големи руски и китайски знамена се развяваха около площад Тянънмън на фона на полицейски патрули.
Събитието е най-обсъжданата тема в китайската социална платформа Weibo с 1,4 млн. търсения.
САЩ смятат Китай за най-големия си конкурент, а Русия – за най-голямата заплаха. Американският президент Джо Байдън казва, че този век ще бъде определен от екзистенциалното съревнование между демокрациите и автокрациите.
Путин и Си споделят широк възглед за света, според който Западът е в упадък в момент, когато Китай оспорва върховенството на САЩ във всичко – от квантовите изчисления до синтетичната биология, шпионажа и твърдата военна сила.
Путин ще посети и североизточния град Харбин, който има исторически връзки с Русия. Мол, посветен на руски стоки от около 80 производителя, отвори врати в четвъртък, съобщи China Daily.
Китай засили търговските и военни връзки с Русия през последните години, докато САЩ и съюзниците им наложиха санкции на двете страни, най-вече на Москва, заради нахлуването в Украйна.
Западните правителства твърдят, че Китай играе ключова роля, като помага на Русия да устоява на санкциите и доставя ключови технологии, които Русия използва на бойното поле в Украйна.
Но Китай, който преди време беше по-малкият партньор на Москва в глобалната комунистическа йерархия, е най-влиятелният приятел на Русия в света.
Посещението на Путин следва визита в Пекин миналия месец на американския държавен секретар Антъни Блинкен, която отчасти целеше да предупреди китайския му колега Ван И да не задълбочава военната подкрепа за Русия.