Избирателите в много страни преминават през криза на доверието в своите демокрации и институции, сочи допитване на Международния институт за демокрация и изборна помощ (IDEA), цитирано от Ройтерс.
То обрисува мрачна картина в година, в която над половината от населението на света трябва да гласува на избори.
САЩ, Индия, Великобритания и Европейският съюз ще отидат на избори през 2024 г. и докладът, публикуван в четвъртък, предлага мрачна моментна снимка на възприятията за стабилността на много демокрации.
Резултатите показват, че под половината от избирателите в 11 от 19 страни, включени в допитването, сред които САЩ и Индия, смятат, че най-скорошните им избори са били свободни и честни.
Само избирателите в Дания са на мнение, че съдилищата „винаги“ или „често“ предлагат достъп до правосъдие, а в 8 от 19 страни повече хора имат благосклонно, отколкото неблагосклонно отношение към „силен ръководител, който не трябва да се съобразява с парламент или избори“.
„Демокрациите трябва да реагират на скептицизма на тяхното общество, като подобрят управлението и се борят със засилващата се среда на дезинформация, която подхранва неверни обвинения към заслужаващи доверие избори“, коментира генералният секретар на IDEA Кевин Казас-Замора в изявление.
На президентските избори в САЩ тази година досегашният президент от Демократическата партия Джо Байдън вероятно ще се изправи срещу бившия президент Доналд Тръмп, който отправи неверни обвинения за повсеместни изборни измами, когато загуби президентския пост през 2020 г.
Допитването показва, че само 47% от анкетираните в САЩ са изразили доверие, че в тяхната страна има заслужаващи доверие изборни процеси.
Изборите за Европейски парламент ще се състоят през юни и може да донесат големи пробиви на крайната десница и да повлияят на политиката – от подкрепата за Украйна във войната ѝ срещу пълномащабното нашествие на Русия до мерките за справяне с климатичните промени.
През февруари парламентът осъди по думите му руски опити за подкоповане на демокрацията в Европа.
Допитването е осъществено между юли 2023 и януари 2024 г. с участието на около 1500 души във всяка от 19-те страни, включително Бразилия, Чили, Колумбия, Гамбия, Ирак, Италия, Ливан, Литва, Пакистан, Румъния, Сенегал, Сиера Леоне, Южна Корея и Танзания.