Австрия ще изчака резултатите от приемането на България в Шенгенското пространство по въздух и вода, преди да разсъждава върху отварянето и на сухопътните граници. Това заяви австрийският вътрешен министър Герхард Карнер преди днешната среща на ресорните министри в Брюксел, предава БНР.
След дълги преговори със София и Букурещ постигнахме компромис в края на миналата година, но все още не знаем как ще заработи Шенген от края на март, обясни Карнер. Всичко останало би било прибързано и контрапродуктивно, каза още той.
Европейската комисия настоява Австрия да се откаже от блокирането на двете държави за влизането им в Шенгенското пространство и по суша.
Сред условията на Виена е двете страни да приемат обратно регистрирани бежанци, пребиваващи сега в Австрия, както и гарантирането на сигурността по външните граници на ЕС и допълнителни служители на граничната агенция „Фронтекс“. По време на посещение в България миналата седмица директорът на Агенцията Ханс Лейтенс заяви, че от 20 март по границите на страната с Турция и Сърбия ще бъдат разположени 500-600 служители на „Фронтекс“, които да следят за охраната на границата заедно с българските гранични полицаи.
Карнер заяви още, че ЕС трябва да разреши екстрадирането на мигранти без право на убежище в Афганистан и Сирия.
„Близо две трети от молбите за статут у нас са на граждани от тези две държави“, каза Карнер, който е представител на консервативната народна партия. От коалиционния партньор – Зелените, веднага дойде опровержение, че министърът на вътрешните работи не изразява позицията на правителството. В Австрия тази година се провеждат парламентарни избори. В допитванията убедително води крайнодясната „Партия на свободата“.
Решението за приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство по въздух и вода беше прието в края на декември 2023 г., след като Нидерландия даде съгласието си за пълноправно членство на двете страни. Австрия обаче отказа напълно да вдигне ветото си срещу допускането на България и Румъния и по сухопътните граници и така беше установена поетапна формула – първо с въздушните и морските граници, след това през годината ще има преговори за влизане в зоната за свободно движение и със сухопътните граници с перспектива пълно членство в Шенген да има от 2025 г.