fallback

Русия разчита на по-стар инвентар, след като е загубила над 3000 танка в Украйна

Украйна също е понесла тежки загуби от февруари 2022 г. насам, но попълненията от западна военна техника е позволила поддържането на инвентар, става ясно от доклада Military Balance

21:16 | 13.02.24 г. 8
Автор - снимка
Създател

Русия е загубила повече от 3000 танка по време на инвазията в Украйна – еквивалента на целия ѝ предвоенен активен инвентар. Но страната все още разполага с достатъчно бронирани превозни средства с по-ниско качество, че да ги използва като заместител в продължение на години, съобщава водещ изследователски център, цитиран от Ройтерс.

Украйна също е понесла тежки загуби от февруари 2022 г. насам, но попълненията от западна военна техника е позволила поддържането на инвентар, докато в същото време подобрява качеството, посочват от базирания в Лондон Международен институт за стратегически изследвания в годишния си доклад Military Balance.

„Москва обаче успява да замени качеството с количество, като вади от резерва хиляди по-стари танкове с темп, който на моменти може да достигне 90 танка на месец“, се казва в доклада, който е ключова рефернция за анализи в сектора на отбраната.

Инвентарът на Русия ѝ позволява потенциално да изкара още около три години на тежки загуби и подновяване на танкове от резерва, дори и при по-нисък технически стандарт, независимо от възможността за производство на ново оборудване, се посочва още.

Русия разполага с арсенал от активни 1750 бойни танка, вариращи от моделите T-55 на около десетилетие до съвременните T-80 и T-90, показват данни от Military Balance. Допълнително страната разполага с резерв от около 4000 машини.

„Ситуацията подчертава нарастващото усещане за патово положение във войната, което може да се задържи и през 2024 г.“, посочват още авторите.

От руското министерство на отбраната са отказали коментар.

Очаква се по-късно през седмицата американският сенат да гласува нова военна помощ за Украйна в размер на около 60 млн. долара.

В интервю за Ройтерс през януари тогавашният командир на сухопътните сили на Украйна Олександър Сирский заяви, че отбраната остава приоритет за армията, въпреки че не изключи нови офанзивни действия.

„Нашата цел остава непроменена: задържане на позициите…, изтощаване на врага, като причиним максимално загуби“, каза той.

Според някои анализатори ситуацията може да се превърне в тест за способността на руската оръжейна индустрия да произвежда нови танкове и други оръжия на фона на западните санкции.

„Това е поразителна цифра“, коментира базираният в Сингапур анализатор Александър Нийл, имайки предвид загубата от 3000 танка.

„Някои от тях може да са били по-стари танкове, така че един от големите въпроси е колко от най-модерните ѝ танкове са останали за големи бъдещи офанзиви“, допълни той.

В доклада се отбелязва също, че световните разходи за отбрана са се увеличили с 9% спрямо 2022 г., като се очаква да има нов ръст през тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:17 | 13.02.24 г.
fallback
Още от Политика виж още