Няма друга алтернатива на партньорството между Европа, НАТО и САЩ за борба с нарастващите рискове пред сигурността, заяви полският премиер Доналд Туск в понеделник, докато опасенията за оттегляне на Вашингтон от общите договорки растат.
Туск пристигна в Париж като част от обиколка, която включва и посещение на Берлин в търсене на по-близки отношения с двете най-големи сила в Европа, докато войната в Украйна навлиза в третата си година, а Европа следи за възможността Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом.
Тръмп предизвика възмущението на западните си партньори през уикенда, след като допусна САЩ да не защитят съюзниците си в НАТО, които не харчат достатъчно за отбрана, при потенциална инвазия от Русия.
„Няма алтернатива на ЕС, НАТО, трансатлантическото сътрудничество. Европа трябва да се превърне в безопасен континент, а това означава, че Европейският съюз, Франция и Полша трябва да станат силни и готови да защитават границите си и да отбраняват и подкрепят съюзниците и приятелите си извън Съюза“, каза Туск в съвместно изявление с френския президент Еманюел Макрон.
„Вероятно тук в Париж думите от „Тримата мускетари“ на Александър Дюма звучат най-ясно: Един за всички, всички за един“, каза той.
Варшава, Париж и Берлин виждат единството на ЕС по отношение на отбраната и засилването на подкрепата на 27-те страни членки за Украйна като решаващо в момент, когато подкрепата на САЩ за Киев отслабва на фона на политически борби във Вашингтон.
„Европа трябва да се стегне... Това е въпрос на отговор на въпроса какво ще се случи, ако Тръмп спечели. Нямаме време. Трябва да имаме по-голям капацитет на отбранителната индустрия“, казва източник от полското правителство.
Източникът добавя, че Европа спешно се нуждае от съвместно производство на муниции и че Полша вече не блокира „стратегическата автономия“ – правейки Европа по-малко зависима от други. Промяната се забелязва и на други места в Европа.
„За първия път полско правителство казва, че заздравяването на европейските възможности за сигурност и отбрана не са в противоречие със силно НАТО“, казва Дийтмар Ниетан, германски представител, отговарящ за сътрудничеството с Полша.
Отношенията между Полша и Германия бяха обтегнати от осемгодишното националистическо управление във Варшава. По време на предизборната кампания в Полша през октомври партията "Право и справедливост" (PiS), която беше на власт от 2015 до 2023 г., представи Берлин като злодей по всичко – от миграцията до енергетиката.
Анализаторите обаче казват, че завръщането на бившия председател на Европейския съвет Туск на премиерския пост улеснява възобновяването на платформата за политическо сътрудничество между Германия, Франция и Полша, известна като "Ваймарски триъгълник" и създадена през 1991 г.
„Радост е да се завърнете и да имаме чрез вашето правителство партньори, на които можем да се доверим, които са проевропейски настроени и ясни по отношение на европейската сигурност и големите предизвикателства, пред които сме изправени“, каза Макрон.
Наред с разговорите на Туск с Макрон и германския канцлер Олаф Шолц, външните министри на страните ще се срещнат в Париж в понеделник.