Напрежението в Близкия изток се покачва, след като Вашингтон се зарече да отговори на атаката с дрон, извършена от подкрепяни от Иран бойци, при която загинаха трима американски войници. Конфликтите в целия регион ескалираха драматично след началото на войната между Израел и палестинското ислямистко движение "Хамас" през октомври. Означава ли това, че е възможно да се стигне до по-широка война, коментира Politico, цитирано от БТА.
Ударът от неделя, който според американски официални лица е бил нанесен по американска база в Йордания от подкрепяна от Иран групировка от другата страна на границата, в Сирия, се случва в момент, когато водената от САЩ военноморска коалиция се бори с бунтовниците хути в Червено море.
Как ще реагират САЩ?
В обръщението си след нападението в Йордания президентът на САЩ Джо Байдън хвърли вината върху "радикалните, подкрепяни от Иран войнствени групировки, действащи в Сирия и Ирак", и обеща да отвърне на удара "във време и място по наш избор".
Иран отрича да е пряко замесен, като твърди, че групировките в региона "не получават заповеди от Иран за своите решения или действия".
Многократно през последните десетилетия е надвисвала заплаха от пряк конфликт между Иран и САЩ, но е бил избягван и от двете страни, отбелязва Politico.
Вътрешнополитическите съперници на Байдън обаче изтъкват, че от началото на израелската операция в Газа, предприета след кървавото нападение на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, при което бяха убити около 1200 души, повечето от които цивилни, а над 240 бяха взети за заложници, е имало повече от 160 нападения срещу американски войски, и обвиняват Белия дом, че не прави достатъчно, за да възпре Техеран.
"Той остави нашите войски като патици за отстрелване", твърди сенаторът републиканец Том Котън. "Единственият отговор на тези нападения трябва да бъде унищожително военно отмъщение срещу терористичните сили на Иран, както в Иран, така и в целия Близък изток".
Когато обаче са на власт, както републиканците, така и демократите избягват да започнат открита конфронтация с Иран, посочва изданието.
Бившият президент Доналд Тръмп, който е фаворит да си осигури номинацията на Републиканската партия, за да се изправи срещу Байдън на изборите през ноември, заплашваше да нападне Иран по времето, когато беше в Белия дом, но никога не го направи в действителност - вместо това удари Техеран със санкции и нанесе удари по неговите регионални марионетки.
Въпреки това Тръмп нареди въздушен удар в Багдад през 2020 г., при който беше убит Касем Солеймани, командир на Силите "Кудс" - подразделение на иранския Корпус на гвардейците на ислямската революция, отговарящо за екстериториални и тайни военни операции. Техеран заплаши с масиран отговор…
Ястребите във Вашингтон цитират това като довод, че Байдън би могъл да бъде много по-твърд с Иран, без да последват по-сериозни ответни мерки от страна на Техеран.
Въпреки това Елоиз Файет, изследовател в мозъчния тръст IFRI в Париж, казва, че е малко вероятно САЩ да нанесат директен удар по Иран, освен ако не се докаже, че Техеран е наредил атаката.
"Отговорът от страна на САЩ вероятно ще бъде удари по партньорите на [Иран]", каза тя, цитирана от Politico.
Такава е и оценката на Андрю Борин, бивш служител на американското разузнаване и директор по глобалната сигурност в разузнавателната фирма Flashpoint.
"Преценката на риска, включваща война със самия Иран, няма да е лесна и трябва да включва оценки на евентуалния ирански ядрен потенциал заедно със следващите ходове на режима", каза Борен. "Това ще изисква и оценка на позициите на американските партньори и съюзници в региона като Саудитска Арабия, Йордания, Турция, Израел и Египет".
Реакция на заканата за ответни действия на Вашингтон
Докато Съединените щати подготвят "многобройни действия“ в отговор на атаката с дрон от подкрепяни от Иран бунтовници, която уби американски войници, "Катаиб Хизбула", един от най-мощните базирани в Ирак съюзници на Иран, обяви, че спира всички свои военни операции срещу американски войски в региона, предаде "Гласът на Америка".
Във вторник "Катаиб Хизбула" заяви, че преустановяването на военните операции срещу американските войски в региона е направено „за да се предотврати поставянето в неудобно положение на иракското правителство“. "Ще продължим да защитаваме нашия народ в Газа по други начини“, каза генералният секретар на групата Абу Хюсеин ал-Хамидауи в изявление, публикувано от групата в Teлеграм.
В съобщението на "Катаиб Хизбула" не се споменава заплаха от американски отговор. Но моментът не е случаен, каза Матю Крьониг, старши директор на Центъра за стратегия "Скоукрофт" към Атлантическия съвет.
Иран, посочван от западните страни като виновник за удара в Йордания, каза на САЩ чрез посредници, пише вестник Guardian, че ако Вашингтон нанесе директен удар по иранската земя, Техеран ще отвърне на удара по американските активи в Близкия изток, вкарвайки двете страни в пряк конфликт.