Военната операция по левия бряг на Днепър се разгръща и мястото се превръща във втората най-гореща точка на фронтовата линия, сочат данните на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна за 665-я ден от началото на пълномащабната война в Украйна. През изминалото денонощие украинците са отбили повече от 30 атаки по техни позиции в региона.
Украйна започна тази офанзива в опит да ограничи ежедневните артилерийски обстрели към Херсон и околностите, но това е и един от най-кратките маршрути към Крим - разстоянието е около 70 километра. Взривяването на язовирната стена на "Каховка" през лятото спря пробива на Украйна през тази линия, но от есента през реката започнаха да се прехвърлят военни части, които извършват контрабатарейна работа. Има информация за унищожени установки "Ураган", използвани за обстрела на Херсон.
Руските военни кореспонденти доскоро се оплакваха от липсата на дронове и бронирана техника в региона, но сега данните показват, че проблемите са решени. Военни анализатори коментират, че вероятно Москва ще се съсредоточи в това направление, защото операция към Крим в навечерието на президентските избори, насрочени за средата на март, не е желана от Кремъл.
Другото направление, в което Русия хвърля големи усилия, остава Авдиевка. Данни сочат предислоциране на военни подразделения, които доскоро участваха в боевете край Бахмут, към града. Според украински военни наблюдатели в момента в региона са съсредоточени към 40 хил. руски войници и тенденцията е броят им да се повиши до 60 хил. Сред тях са едни от най-подготвените руски военни.
От Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна съобщават за повече от 35 неуспешни атаки към Авдиевка през изминалото денонощие. Русия започна атака към населеното място в началото на октомври и до този момент има минимален напредък - боевете продължават да се водят около индустриалната зона и коксовия завод и няма потвърдени данни за навлизане в града.
Руснаците имат напредък около Степове на север, но не и на юг, и не могат да осъществят целта си да обкръжат града.
Интензивни остават боевете и край Маринка, където руснаците се опитват да превземат напълно разрушеното населено място с помощта на артилерия и военна авиация. Украинските военни са отблъснали 10 атаки по техни позиции в региона. Данните показват забавяне на активността около Бахмут.
Като цяло в 665-я ден от войната е имало близо 100 директни бойни сблъсъка, което означава, че зимата не намалява интензивността на бойните действия по целия фронт. Под артилерийски и минометен обстрел са повече от 100 населени места в близост до фронтовата линия.
От ВВС на Украйна съобщават за унищожени 34 от 35 изстреляни дрона в нощта срещу 21 декември. Под обстрел са били Киевска област и централните части на Украйна.
Министерството на отбраната на Русия също дана информация за унищожени 32 дрона над Херсонска, Луганска и Донецка област, както и за свален безпилотен апарат над Белгородска област.
Украйна ще произведе 1000 дрона с обсег от над 1000 км
През 2024 година Украйна ще произведе 1 млн. дрона за нуждите на фронта, обеща по време на годишната си пресконференция президентът Володимир Зеленски. Министърът на стратегическата индустрия Олександър Камишин потвърди, че тази цел е напълно реалистична и допълни, че освен тези дронове страната ще произведе още 10 хил. със среден обсег на действия (до някокостотин километра), както и още 1000 далекобойни дрона, които могат да изминат повече от 1000 километра.
В армията облекчиха условията по приемане на въоръжение на нови модели дронове и непрекъснато се включват нови разработки. Сред тях например е и дронът "Кобра", който е с метална конструкция, обхват от 300 километра и тегло от 15 килограма. Новият дрон вече е в серийно производство и цената му е около 2 хил. долара.
"Работим за увеличаване на ефективността на дроновете във всички направления",коментира още Зеленски в своето вечерно обръщение по повод 665-я ден от началото на пълномащабната война в Украйна и обеща ускоряване на доставките до фронта.
Украйна използва дронове за атаки по руски военни обекти в тила, включително и на територията на Русия. Една от последните операции беше в ранните часове на 19 декември срещу Центъра за космически комуникации в Крим, при която според руски медии са използвани дронове и ракети Storm Shadow. След окупацията на полуострова през 2014 година центърът е превърнат във военна база и част от навигационната система "Глонасс" на Русия.
С дроновете украинските военни се опитват да превъзмогнат и недостига на артилерийски снаряди, който е хроничен от началото на войната.
На Украйа няма да ѝ достигнат 37,3 млрд. долара през 2024 година
Министерството на финансите на Украйна намали размера на дефицита на средства през 2024 година от 41 млрд. долара на 37,3 млрд. долара. Причината е устойчивото развитие на икономиката през тази година с ръст от 5% на брутния вътрешен продукт и намаление на инфлацията от над 26% през ноември 2022 г. до около 5% в края на 2023 г.
Украйна разчита на външна помощ основно за покриването на социалните разходи, след като използва всички средства, които набира в хазната, за войната.
Преди дни финансовият министър на Украйна Серхий Марченко участва в срещата на финансовите министри и гуверньорите на централните банки на страните от Г-7, представители на ЕС, Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка.
В Белия дом съобщават за продължаващи разговори с представители на републиканците за военната подкрепа за Украйна, Израел и Тайван. Тя беше обвързана с укрепване на границите на САЩ и промяната в политиката за миграция от републиканците. "Имам усещането, че се движим в правилната посока", каза в ежедневния брифинг говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер.