Стратегията на България в преговорите за прием в Шенгенското пространство е общоевропейската – нищо не е договорено, докато всичко не е договорено. Това каза пред журналисти вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел. Тя посочи, че преговорите с Нидерландия и Австрия по темата вървят паралелно.
„За нас това, което е важно – дори да има вариант за поетапно влизане, той да обхваща и сухопътните граници. Всички разбираме, че това, което ще облекчи бизнеса, ще намали задръстванията по границите, ще донесе реална полза на хората, на държавата, на бизнеса, е да имаме пакет от всички граници – въздушни, морски и сухопътни“, каза Габриел.
Тя цитира последния доклад на Европейската комисия от 18 октомври, според който България има ключова роля за опазването на външните граници на ЕС и разполага със силна система за управление на границите.
Проявяваме разбиране към вътрешнополитическите ситуации, но България е тази, която ще си отстоява постигнатото с много труд и добри резултати, каза Габриел.
Според нея на този етап няма риск страната да бъде разделена от Румъния за влизане в Шенген.
Относно допълнителните условия, поставяни от други държави, като ултиматума на Унгария за таксата за пренос на руски газ, Габриел посочи, че това е специфика на преговорите, които се водят на европейско ниво и беше категорична, че България също отстоява позициите си в преговорите.
Според нея става дума за доброволни мерки в името на това да покажем, че България е готова да продължава да отстоява доброто опазване на външните граници.
Преди ден президентът Румен Радев заяви, че очаква страната ни скоро да получи пълната подкрепа на Нидерландия за влизане в Шенгенското пространство, а позицията на Австрия е въпрос на убеждаване не само на политиците, но и на австрийската общественост.
Междувременно премиерът Николай Денков заяви, цитиран от БНР, че по време на среща с румънския президент Клаус Йоханис и австрийския канцлер Карл Нехамер при председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, са изяснили, че сухоземните граници са важни за нас и са направили предложение как да се подходи.
„Преговорите продължават. Както казах, ще бъдат до последния ден“, каза Денков.
Той поясни, че все още не е уточнена датата на извънредната среща на лидерите на ЕС, като се предвижда тя да се проведе в края на януари.
*Публикацията е актуализирана в 12:46 ч.