fallback

Унгария е заплашила с вето за Шенген, ако София остави таксата за руския газ

Според оценките на София таксата трябва да се плати от "Газпром", не от потребителите

12:30 | 14.12.23 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

На ниско дипломатическо ниво Унгария е изпратила предупреждение, че ще наложи вето на членството на България в Шенген, ако правителството запази транзитната такса за руския газ, съобщи пред медии в Брюксел премиерът акад. Николай Денков. Припомняме, че България въведе такса от 20 лева за мегаватчас върху транзита на руския природен газ през българската газопреносна мрежа.

Според изчисленията на правителството таксата е дължима от "Газпром", а не от потребителите в Унгария, Сърбия и Северна Македония, които ползват газа по "Балкански поток". Унгария обаче внесе иск в Европейската комисия за отмяна на таксата, която според Будапеща, нарушава принципите на единния европейки пазар. Преди дни от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ съобщиха, че отменят таксата и работят с ЕК за общоевропейски подход за транзита на руския газ.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък допълни, че страната е много близо до влизане в Шенгенското пространство, макар и само с въздушните си граници, за да рискуваме ново вето.

Днес (14 декември) Денков потвърди, че заплаха за такова вето действително е имало. Той уточни, че тази такса не е решаваща за общата политика на Европа, макар че носи приходи в българския бюджет и балансира донякъде пазара на горива у нас.

Премиерът уточни още, че вече е готово предложението за членството на България и със сухопътните си граници и то е изпратено на Австрия, като ще използваме ЕК като медиатор в разговорите.

Разделянето на кандидатурите на България и Румъния за членството в зоната не стои на дневен ред и не са водени разговори нито на двустранно ниво между София и Букурещ, нито на по-високо ниво  в ЕС. Отношенията ни с Румъния се подобряват и доказателство за това са последните срещи, на които са представяни множество двустранни мащабни проекти, включително и за втори мост на Дунав при Русе, допълни още Денков.

Той призна, че български фирми, работещи на румънския пазар, се оплакват от натиск, но той не е на политическо ниво. "Поставил съм въпроса пред румънския премиер, че българският бизнес трябва да бъде третиран справедливо. Това за момента е достатъчно", каза премиерът.

Подходът към Унгария трябва да бъде както към всеки един член на ЕС, допълни още Денков по повод блокираните заради нарушения средства от европейските фондове за Будапеща. На 13 декември стана ясно, че ЕК ще преведе около 1/3 от тях, или към 10 млрд. евро.

България ще подкрепи актуализирането на Многогодишната финансова рамка на ЕС, в която влизат допълнителни средства за миграцията и за подкрепа на Украйна, стана ясно още от думите на Николай Денков. "Тези средства са инвестиция в бъдещето и затова Украйна за нас е толкова важна", допълни той, припомняйки заплахите от Москва, че след  Украйна следват и други държави, а тогава средствата, необходими за предотвратяване на заплахата, ще са много повече.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:30 | 14.12.23 г.
fallback
Още от Политика виж още