През септември Украйна получи 31 танка Abrams от САЩ, но досега анализаторите не са регистрирали участието им в бойните действия, пише Business Insider. Според източници на изданието причината за това е влошаването на времето и вероятно Киев ще ги запази за пролетта или при подобряване на условията. В момента силни дъждове и снегове превърнаха фронтовата линия в кално поле.
Очакванията са, че тежките танкове ще бъдат използвани заедно с бронираните машини Bradley.
Решението на САЩ да дадат танкове на Украйна създаде т.нар. "танкова коалиция" и насърчи Германия да изпрати своите Leopard 2, които активно се използват от украинците на фронтовата линия до момента.
Украйна строи нов голям лагер за военнопленници
Украйна изгражда нов голям лагер за военнопленници, съобщи пред обединения новинарски канал говорителят на военното разузнаване на Украйна (ГУР) Андрий Юсов. Местоположението му се държи в тайна, уточни още той.
В страната има няколко места за задържане на пленени във войната руснаци, които са препълнени. Достъп до тях непрекъснато имат представители на Червения кръст. Според украинците около 1/3 от всички пленени са затворници, вербувани за участие в т.нар. "специална военна операция".
От август насам обменът на военнопленници с Русия е спрял, съобщиха украинските власти преди дни пред "Настоящее время". Според украинската позиция руснаците опитват да убедят роднини на пленени военни, че Киев отказва да участва в обмен. "Те използват военнопленниците като още един лост за влияние върху украинците", коментира говорителят на Координационниятщаб за лечение на военнопленници Петро Яценко.
Русия не се отказва от опитите да овладее Авдиевка
"Нямаме достатъчно муниции, но те имат достатъчно хора", разказват украинските защитници на Авдиевка пред военни кореспонденти на The Wall Street Journal. Изданието отбелязва,че превземането на града ще бъде голямата победа на Русия за есента, след като преди месеци след също толкова ожесточена битка успя да изтласка украинците извън Бахмут.
Руските атаки започнаха още в началото на октомври и търпят сериозни поражения, но командването изпраща все повече бойци в това направление. Сводката на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна за 638-я ден от началото на пълномащабната война отчита, че градът остава най-горещата точка на фронта.
Руските военни опитват напредък под прикритието на авиацията, като украинците са отблъснали 20 атаки - около Новокалиново и Первомайски. Руснаците опитват да пресекат линиите за снабдяване на север и на юг на града, който устоява на опитите за превземане още от 2014 година, и да го обкръжат. От ВСУ отбелязват, че засега опитите са неуспешни
Други направления с тежки боеве и военна авиация остават Купянск и Маринка, подновява се и настъплението на руснаците към Бахмут. В направлението към Лиман за пореден ден няма бойни действия и руснаците се прегрупират. От ВСУ отбелязват още, че удържат позициите си на левия бряг на Днепър и продължават да извършват контрабатарейна битка. От този регион се извършва обстрел към Херсон.
През изминалото денонощие има 64 директни бойни сблъсъка, сочат още данните на ВСУ. Под артилерийския обстрел са повече от 120 населени места около фронтовата линия. Русия не е изпращала бойни дронове над Украйна от сутрешните часове на 22 ноември.
От Министерството на отбраната на Русия обаче съобщават за унищожени 16 дрона през изминалото денонощие - 16 над Крим и 3 над Волгоградска област. В социалните мрежи и опозиционни руски медии отново има съобщения и видеа, показващи горяща подстанция край Москва и населени места без електрозахранване. Официално няма съобщения за подобен инцидент.
Преди ден в социалните мрежи на Русия имаше съобщения за пожар в подстанция в Литкарино, отново на юг край Москва, при която без ток останаха десетина населени места.
ГУР: Руската гражданска авиация е на ръба на колапса
Кибероперация на военното разузнаване на Украйна е дала достъп до данни за гражданския авиационен сектор на Русия. Изводите на управлението сочат, че проблемите там са много и гражданската авиация е на ръба на колапса. Русия изпитва сериозни затруднения с поддържането на самолетите, особено тези, изпълняващи полети по по-далечни дистанции.
За първите 9 месеца например са докладвани 150 случая на технически неизправности на самолети, спрямо 50 за за същия период на 2022 г. Проблеми са двигателите и ходовата част на самолетите и документите показват, че те са системни. Към 70% от ремонтите не са сертифицирани, като Москва се опитва да изпрати част от самолетите, на които се налага ремонт, към Иран.
През октомври 2022 г. Международната агенция за гражданско въздухоплаване (ICAO) изключи Русия от своите членове. Още тогава институцията съобщи за множество нарушения на правилата за безопасност - кражба на дадени на лизинг самолети, както и несертифицирано обслужване на машините и обяви руската авиация за фундаментално опасна.