В началото на ноември Украйна извърши успешна операция, поразявайки кораборемонтния завод "Залив" в Керч на окупирания полуостров Крим. При удара беше поразен ракетоносителят"Асколд", който беше почти напълно готов (трябваше да бъде пуснат на вода през декември), но това далеч не е всичко, пишат анализаторите от украинското издание Defense Express.
Пристанището в Керч би трябвало да е под "чадъра" на Кримския мост - едно от най-защитените съоръжения на полуострова. Руската страна коментира след поредицата от опити за удари по моста, че той е защитен с най-модерните средства в арсенала - системи С-400 и "Панцир", както и по-старите "Оса" и "Бук". Регионът би трябвало да се следи от радиолокационната станция "Подсолнух" ("Слънчоглед"), както и от сателит, и на теория, засичането на украински самолети Су-24, които изстреляха ракети Storm Shadow/SCALP по пристанището, би трябвало да "вдигне" двойка изтребители, които да унищожат въздушните цели. Край самия мост има военни катери, които трябва да го защитават. Атаката беше извършена през деня.
Руското Министерство на отбраната призна за удара, отбелязвайки, че са свалени "13-15 ракети", но две са успели да нанесат ограничени щети по строящия се кораб. Видеа от удара обаче показват, че инфраструктурата на пристанището е ударена от поне две ракети, а третата е поразила кораба, нанасяйки сериозни повреди. Украинските анализатори предполагат на базата на видеата от охранителни камери в района, че ако действително има толкова поразени цели, вероятно става въпрос за "примамките", чиято основна цел е да привличат ПВО.
Кораборемонтният завод "Залив" е вторият в Крим, поразен от украинските военни след удара по Севастопол през септември. Според британското разузнаване това ще забави строителството на нови кораби, включително и военни и ще даде още един аргумент на Русия да изтегли военния флот по-далеч от Крим.
Нови системи за ПВО вече са на бойно дежурство в Украйна
В Украйна са разположени допълнителни система за противовъздушна отбрана (ПВО) NASAMS, съобщи президентът на Украйна Володимир Зеленски в Telegram. Това е само част от защитния щит на украинското небе и ще има и допълнителни мерки, допълни още той.
Междувременно от Министерството на отбраната на Русия съобщават за още два свалени украински самолета - Су-27 над Харковска и МиГ-29 над Донецка област. С тях унищожените украински самолети от началото на войната по руски данни са вече 527. През изминалото денонощие са свалени дронове над Крим и Брянска област, допълват още от ведомството.
Като цяло бойните действия забавят своята интензивност - директните бойни сблъсъци са 45, което е под средното за последните дни, сочи сводката на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна за 622-я ден от началото на войната. Под артилерийски обстрел са около 80 населени места в прифронтовите региони.
Най-горещите точки на фронта остават Купянск, Авдиевка, Маринка и Бахмут. Ограничен натиск има и край Лиман. В Запорожка област няма руски атаки, но няма и данни за успехи на украинците. Руски източници съобщават за отбити атаки край Роботине и Вербове, но и отбелязват, че руснаците нямат въздушен контрол в региона, което затруднява защитата.
Украинците преминаха през жп линията край Бахмут, но руски източници сочат, че последващото настъпление към Роздоливка и Клищиевка е отблъснато. Неуспешни са и действията на руските военни в това направление
Руски източници отбелязват преноса на украинска тежка техника през Днепър в близост до Кринки, посочва Институтът за изучаване на войната (ISW). Продължава настъпление към населеното място, както и към Пойма, Пишчанивка и Пидстепне на левия бряг на реката, но няма данни за увеличаване на натиска. Руските военни кореспонденти обръщат внимание на тази операция от средата на октомври с предупреждания, че руските части трябва да бъдат подсилени.
Засега присъствието на украинците остава минимално и ISW посочва, че е трудно да бъдат оценени перспективите.
Ще бъде ли отстранен главнокомандващият ген. Валерий Залужний?
След дискусиите в обществото тлее ли конфликт между президента Володимир Зеленски и главнокомандващия Въоръжените сили на Украйна ген. Валерий Залужни, един от депутатите от опозиционната партия на бившия президент Петро Порошенко "Европейска солидарност" - Володимир Ариев, разпространи във Facebook информация за предстоящо отстраняване на генерала по искане на министъра на отбраната Рустем Умеров.
По-късно депутатът премахна поста си с коментар, че други източници сега му споделят, че това не е вярно. Умеров и от Офиса на президента заявиха, че разпространената информация е лъжа, целяща разделението на украинското общество. "Информационната война е част от руската агресия срещу Украйна", написа на свой ред Умеров във Facebook.
Бъдещето на Залужний влезе в дневния ред на обществото, след като The Economist публикува негова статия за военните действия. В нея той предупреждава, че конфликтът се движи към позиционна война, от което полза има Русия. В края на миналата седмица от поста му беше отстранен един от заместниците на генерала - ръководителят на специалните части ген. Хоренко, който според обясненията ще бъде преместен на нова позиция в Министерството на отбраната.
В началото на седмицата един от помощниците на генерала Генадий Частяков загина след взрив на ръчна граната, сложена сред подаръците за рождения му ден. Води се разследване на инцидента от властите в страната. Според една от версиите Частяков не е разбрал, че подарената му граната е бойна.
Украйна се готви за "историческа препоръка"
Предстои важен ден за Украйна, коментира президентът Володимир Зеленски в своето вечерно обръщение. "Очакваме историческо заключение на ЕС - доклад за напредъка на Украйна по препоръките на Европейската комисия. Вече подготвяме следващите си стъпки след този доклад", коментира той.
Очакванията са, че ЕК ще препоръча започване на преговори за членство, макар че в изтекли копия от доклада се казва, че страната има още работа по някои от препоръките - основно за борбата с корупцията и политиката за малцинствата. Страната обаче е постигнала голям напредък в съдебната реформа и гарантирането на върховенството на закона. Унгария предупреди, че може да блокира преговорния процес, ако не види спазване на правата на унгарското малцинство в Украйна.