36 души - български граждани и членове на техните семейства, са евакуирани от Ивицата Газа и вече се намират в Египет, съобщават от Министерството на външните работи (МВнР). Те са били част от първата група, напуснала анклава през пункта Рафах, допълва министър Мария Габриел.
Според съобщението в анклава остава един българин, който е отказал да напусне дома си.
В сряда (1 ноември) граничният пункт между Ивицата Газа и Египет беше отворен и започна евакуацията на ранени палестинци и чужди граждани. Бяха разпространени списъци с 450 имена, договорени при преговори меджу властите в Ивицата Газа и международната общност. Евакуирани са още граждани на Франция, Япония и други нации - общо около 350 души, обикновено с двойно гражданство и членове на семейството им, и 76 ранени палестинци.
Според "Лекари без граница" в региона остават повече от 20 хил. ранени. Президентът на САЩ Джо Байдън приветства операцията и поиска "хуманитарна пауза", за да бъде извършена евакуация на ранени и доставени помощи за живеещите в анклава, допълва CNN. В последните дни имаше множество призиви за "хуманитарна пауза", включително и от лидерите на ЕС, за оказване на помощ за пострадали.
"Израел има правото на отговор и отговорността да защити своите граждани от терора. И трябва да го направи по начин, който е в съзвучие с международното хуманитарно право, за което приоритет е защитата на цивилните", заяви Байдън по време на посещение в Минесота.
Държавният секретар Антъни Блинкен ще посети отново Израел и Йордания преди началото на визита в Азиатско-Тихоокеанския регион, в рамките на която са предвидени срещи в Япония, Южна Корея и Индия.
Израелските военни продължават операцията си в Ивицата Газа и световните медии съобщават за два обстрела на бежанския лагер Джабалия. Позицията на армията е, че целите са командването на "Хамас" и са елиминирани членове на групата на базата на "прецизно разузнаване".
Кореспондентите на CNN съобщават за навлизане на превозни средства и военни в източната и североизточната част на Ивицата Газа, което означава плавно разширяване на сухопътната операция в анклава.
Блокадата на анклава продължава и хуманитарни организации предупреждават за липсата на горива, заради които вече спря генератора на една от големите болници в Газа. В региона вече е допусната хуманитарна помощ, но тя се състои основно от храни и медикаменти.