Европейският съюз (ЕС) се оттегли от съобщение от понеделник, че спира помощта за палестинците в отговор на нападението на „Хамас“ срещу Израел, след като редица държави членки заявиха, че Европейската комисия е прекрачила границата, съобщава Ройтерс.
Объркването дойде, след като Оливер Вархеи, топ представителят на ЕС за отношенията със съседни страни, заяви, че Европейската комисия подлага на преразглеждане цялата си помощ за развитие на палестинците на стойност 691 млн. евро.
В пост в социалната мрежа Х (преди Twitter) Вархеи, унгарският еврокомисар по съседството и разширяването, каза още, че плащанията са били „незабавно прекратени“.
Вархеи бе номиниран за поста от унгарския премиер Виктор Орбан – близък съюзник на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху.
Новината смая редица правителства, които предупредиха да не се прекратява помощта в ущърб на палестинските граждани и поставиха по въпрос дали Комисията има правомощията да взима такова решение.
Ходът бе изненадващ, тъй като официални лица казаха по-рано през деня, че помощта за развитие за палестинците ще бъде обсъдена на спешна среща на външните министри на ЕС във вторник,
Испания, Португалия, Люксембург и Ирландия публично изразиха тревога, а други държави са направили същото при закрити врата, казват дипломати.
„Нашето разбиране е, че няма правна база за подобно едностранно решение от страна на един еврокомисар и не подкрепяме спирането на помощта“, заяви говорител на ирландското външно министерство.
Над пет часа след поста на Вархеи в социалната мрежа Европейската комисия публикува изявление, с което потвърждава, че е започнала спешен преглед на помощта, но и обяви, че „тъй като не са предвидени плащания, няма да има отмяна на плащания“.
Еврокомисарят по външната политика Йозеп Борел след това предизвика допълнително объркване, когато заяви, че ЕС няма да спира „дължими плащания“ – точно след като ЕК заяви, че не е имало предвидени такива.
ЕК е отказала да обясни разминаването. Тя обаче поясни, че хуманитарната помощ, която е отделна от фондовете за развитие, ще продължи.
Комисията заяви, че прави преглед, за да „гарантира, че никакво финансиране от ЕС не позволява директно която и да е терористична организация да извършва атаки срещу Израел“.
Бойци на „Хамас“ убиха около 900 израелски граждани и отвлякоха десетки в най-смъртоносното нападение от Йом Кипур преди 50 години, карайки Израел да отвърне с най-тежките в историята бомбардировки над Ивицата Газа, при която бяха убити над 680 души.
Хаосът в ЕС отразява дългогодишните разделения в рамките на 27-членния блок около конфликта Израел-Палестина, макар че членовете му се обединиха в осъждането на нападението от събота.
Германия и Австрия заявиха по-рано в понеделник, че спират помощта за развитие за палестинците, а други като Италия казаха, че спирането на помощта не подлежи на осъждане.
Европа е един от основните източници на помощ за окупираните от Израел палестински територии, където според оценки на ООН около 2,1 млн. души имат нужда от хуманитарна подкрепа, като от тях 1 млн. са деца.
Общата подкрепа на ЕС, насочена към палестинския народ в рамките на разпределението на бюджета от 2022 г., възлиза на 296 млн. евро.