fallback

Америка търси начин за справяне с огромната мигрантска вълна в Западното полукълбо

Мигрантската криза увеличава натиска върху Байдън да спре потока от хора, докато надпреварата за президентските избори в САЩ през 2024 г. започва да се разгаря

22:00 | 29.09.23 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор призова тази сряда за среща на външните министри на 10 държави от Латинска Америка, на която да се обсъди миграцията, тъй като рекорден брой хора преминават през опасния провлак Дариен, разположен в граничната зона между Колумбия и Панама, предаде Ройтерс.

"Това не е въпрос, който засяга само Мексико, това е структурен проблем и трябва да се изправим пред него по този начин", заяви Лопес Обрадор на редовна сутрешна пресконференция, като добави, че очаква срещата да се състои след около 10 дни.

"Трябва да изготвим съвместен план", добави той, визирайки защитата на мигрантите, както и борбата с първопричините, които принуждават хората - много от тях от Венецуела, Куба и страните в Централна Америка - да напускат домовете си.

Във вторник Мексиканската комисия за подпомагане на бежанците съобщи, че е изпратила над 260 автобуса и микробуса, за да разпредели над 8000 мигранти, намиращи се в южния град Тапачула, близо до границата с Гватемала, към други части на страната.

Комисията прогнозира 30% увеличение на броя на кандидатите в новите си офиси в Тапачула.

Даладие Ансуето, координатор на комисията в Чиапас, обяснява в интервю за испанската новинарска агенция ЕФЕ, че преди са приемали между 1800 и 2000 души дневно.

Заради миграционния поток обаче са отворили ново помещение в екологичния парк на Тапачула, за да могат да обслужват от 2600 до 2800 души дневно.

Освен това той заяви, че ще увеличат капацитета си с до 20% с пристигането на персонал от федералния заместник-министър на вътрешните работи.

Мексиканската комисия за подпомагане на бежанците прогнозира 30% увеличение на броя на кандидатите в новите си офиси в Тапачула, на границата на Мексико с Гватемала, в условията на новата мигрантска вълна.

Длъжностното лице призна, че "масовата вълна от хора винаги поражда съмнения", но заяви, че "няма държава, която да може да ги обслужва в пълна степен", визирайки непрекъснатите миграционни вълни, като тази, която пристигна на южната граница на Мексико през последните няколко седмици.

"Въпреки това, от страна на мексиканското правителство, с огромната подкрепа на Агенцията на ООН за бежанците и различни институции, ние се изправяме пред тази нова вълна. Ето защо се променяме и разполагаме с повече персонал", каза той.

Мексико преживява нова миграционна вълна, за което свидетелстват спрените миналата седмица 60 товарни влака поради наличието на над 4000 мигранти във вагоните.

В рамките на този поток от Хондурас е пристигнал Оскар Емануел Лейва, който искаше хуманитарно разрешение, за да стигне до САЩ, след като избяга от страната си поради дискриминация и насилие заради принадлежността си към ЛГБТИ общността.

"Искаме да прекосим Мексико законно, за да нямаме проблеми с банди, картели или нещо подобно, да го направим както е редно, а не по незаконен начин, затова ни казаха, че ще се погрижат за нас. Чакаме да минем по установения ред от една седмица, защото иначе ще ни хванат и ще ни депортират в нашата страна", казва той.

Друг мигрант е кубинецът Хуан Карлос, който е помолил мексиканското правителство да им разреши да напуснат границата с Гватемала.

"Единственото, което искаме, е разрешение да стигнем до град Мексико, за да подадем молба за CBP One (документ, с който САЩ обработват молбите за убежище). Тук не можем да останем. Ние сме блокирани, няма работа", казва той.

Миналата седмица в офисите на Мексиканската комисия за подпомагане на бежанците са пристигнали около 10 000 души от Куба, Хаити, Хондурас, Салвадор, Еквадор, Колумбия и в по-малка степен от Гватемала.

"Както сме казвали на различни форуми, докато причините не бъдат отстранени, миграцията и търсенето на убежище ще продължат", каза служителят на комисията.

Северната граница на Мексико също се сблъсква с редица проблеми в тази връзка. Проблемът е съсредоточен предимно в големи градове като Сиудад Хуарес и Ел Пасо, намиращи се на двата бряга на река Рио Гранде, съответно в Мексико и САЩ. От американската страна на Рио Гранде, в щата Тексас, вече е създаден лагер, в който са настанени 500 мигранти.

Поради ограничения капацитет на митниците това е довело и до загуба на милиони долари от задържани товари. Едновременно с това, тъй като все повече мигранти от Централна Америка и Карибския басейн продължават да пристигат, те все повече вярват, че постигането на "американската мечта" е станало по-достижимо.

Този петък, след среща между представители на трите нива на мексиканското правителство, автомобили на миграционната и общинската полиция патрулираха по река Браво, където са се събрали мигрантите.

Те задържаха онези, които не притежаваха законно разрешение, доказващо престоя им в страната.

Мексиканското правителство не разполага с приблизителна оценка за броя на мигрантите, които се намират в момента в Сиудад Хуарес, тъй като ежедневно пристигат стотици без регистрация, и все още не е сигурно колко от тях успешно влизат в САЩ.

Активисти посочват, че приютите работят с максимален капацитет, като близо 2400 души очакват срещи с имиграционните власти, за да уредят статута си. Освен това над 5000 мигранти живеят в къщи под наем, изоставени сгради и на улицата.

Ивон Лопес де Лара, координатор по правата на човека в "Каса дел мигранте", един от приютите, които подпомагат придвижващите се на север, посочва, че те са изправени пред хуманитарна криза, тъй като не са подготвени да посрещнат настоящия приток на мигранти на северната граница.

"Трите нива на управление трябва да предложат програма или реформи за справяне с тези ситуации, тъй като те оказват негативно влияние върху населението на Сиудад Хуарес. Те идват тук по необходимост, а не по свой избор", допълва активистката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:13 | 29.09.23 г.
fallback
Още от Политика виж още