fallback

Набираща популярност полска партия иска по-ниски данъци и по-твърд курс към Украйна

Конфедерация "Свобода и независимост изразява ясна евроскептична външна политика, привличайки разочарованите от доминиращите в страната партии млади мъже

19:45 | 29.09.23 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Полската партия Конфедерация "Свобода и независимост" откри в събота партийния си конгрес, който приличаше на рок концерт - с певец, яхнал мотоциклет с ревящ двигател и пиротехническо шоу от пламъци и искри, предава Асошиейтед прес.

Партията набра популярност, особено сред младите мъже, на които им е писнало от политическите формации, доминирали политическия пейзаж в Полша през по-голямата част от посткомунистическата епоха. Конгресът на партията в Катовице в събота, обявен за най-голямата проява преди парламентарните избори на 15 октомври, имаше за цел да активизира повече избиратели. Лидерите на Конфедерацията се обявяват за по-ниски данъци, по-малко регулации, за евроскептична и антиукраинска външна политика.

Партията критикува разходите на правителството в социалната сфера и регулациите, които според нея задушават малкия бизнес. Тя се противопоставя на месечното подпомагане с 500 злоти (210 лева) на семействата, независимо от техния доход, за всяко дете под 18 години. По време на предизборната кампания управляващата партия "Право и справедливост" гласува за увеличаване на сумата на 800 злоти (близо 340 лева). Конфедерацията твърди, че подобна политика способства за двуцифрената инфлация. Тя казва, че предпочита намаляването на данъците пред раздаването на пари в брой - позиция, която се харесва на някои предприемачи и възрастни без деца, които внасят средства в системата, но не виждат парите да се връщат при тях, отбелязва АП.

Формацията засили натиска върху традиционните политически сили в Полша, възползвайки се от подкрепата за подобни националистически консервативни партии в цяла Европа. Подобни политически сили станаха популярни на фона на противопоставянето срещу широко разпространената миграция към Европа и гнева срещу ограниченията, наложени заради Covid, и задължителните ваксини. Такива партии сега управляват в Италия, участват в правителството във Финландия и подкрепят правителство на малцинството в Швеция.

Конфедерацията, която преди четири години спечели близо 7% от гласовете, през лятото се радваше на подкрепа от около 15%, което създаваше перспективата за трето място след управляващата националноконсервативна партия "Право и справедливост", която е лидер в проучванията, и опозиционната Гражданска коалиция, ръководена от бившия министър-председател Доналд Туск, която изостава на второ място. Това породи спекулации, че тя може да се окаже коалиционен партньор в следващото правителство заедно с "Право и справедливост". Подобен сценарий би могъл да тласне ЕС и НАТО още по-вдясно и да отслаби подкрепата на Полша за западния алианс, защитаващ Украйна.

Съпредседателят на партията Кшищоф Босак отхвърля всякакви спекулации за коалиции. На предизборна проява в сряда той заяви, че Полша не се нуждае от това Конфедерацията да е партия с 10-11 процента подкрепа, а да стане първа политическа сила, предава ПАП.

За тази цел, смята той, двете основни политически формации в страната, "Право и справедливост" и "Гражданска платформа", трябва да бъдат "отслабени, маргинализирани". "Искаме Полша да има добро правителство, но добро правителство не се прави с лоши, покварени хора с лоши намерения", каза Босак, цитиран от полската агенция.

Независимо от това какво ще се случи в деня на изборите, Конфедерацията вече промени отношенията на централноевропейската държава със съседна Украйна, която се бори за оцеляването си след нахлуването на Русия. Нейните лидери отправиха многократно посланието си, че Полша, която е ключов съюзник на Киев, не получава заслужената благодарност за това, че изпраща на украинците оръжия и помага на голям брой бежанци, посочва АП.

За да засили популярността си, Конфедерацията се възползва от казуса с украинското зърно и други селскостопански продукти, които навлязоха на полските пазари, предизвиквайки пренасищане и понижаване на цените за местните земеделски производители. Усещайки напрежението, полското правителство втвърди позицията си. То забрани вноса на украинско зърно, което предизвика гневни думи и ответни мерки от страна на Киев в Световната търговска организация. Но във вътрешнополитически план това доведе до спад в популярността на Конфедерацията. Най-новите социологически проучвания ѝ предричат резултат от порядъка на 9 процента от гласовете.

Управляващите в Полша националисти имат най-голяма подкрепа сред гласоподавателите преди парламентарните избори в страната, насрочени за 15 октомври, предава Ройтерс.

Партията "Право и справедливост" (ПиС) и нейните партньори от малките партии "Суверенна Полша" и "Републиканците", известни под общото наименование Обединена десница, водят с 36,76% в представителното проучване на общественото мнение на института "Полстер" за в. "Супер експрес".

Според тази анкета либералната Гражданска коалиция (ГК), предвождана от партията "Гражданска платформа" и включваща още "Модерна", "Инициатива полска" и "Зелените", има предпочитанията на 30,44 процента от потенциалните гласоподаватели. Десноцентристката коалиция "Трети път" се ползва с предпочитанията на 9,81% от анкетираните, докато "Новата левица" и Конфедерацията "Свобода и независимост" са съответно на четвърта и пета позиция по популярност с 9,72% и 8,67%. В проучването на социологическата агенция "ИБРиС" (IBRiS) заемащите позициите между трета и пета са различни. В тази анкета ПиС води с 35,1 процента, ГК е с 26,1%. На трето място е Конфедерацията с 9,9, процента, на четвърто място тук е "Трети път" с 9,2 процента, а "Новата левица" е пета с 9,1. В най-новото проучване на "Обединени изследвания" (United Surveys) "Право и справедливост" събира 31,5 процента, 27 са процентите на Гражданската коалиция. Тук на трето място е "Трети път" (10,1%), четвърта е "Новата левица" (9,8%), а пета - Конфедерацията (9,3%).

Отделните партии се нуждаят от 5 процента от вота, за да влязат в парламента, докато за коалициите, заявени за изборите - "Право и справедливост", Гражданската коалиция и "Трети път", трябва да гласуват поне 8 процента от избирателите, уточнява Ройтерс.

Въпреки спада в популярността спрямо лятото, Конфедерацията се заканва да разбие установения политически ред в страната. "Отиваме на тези избори да преобърнем масата, на която седят политиците", каза на проявата в Катовице единият от лидерите на партията, Кшищоф Босак. Партийният лозунг, с който Конфедерацията се явява на изборите, е "Можем всичко".

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:42 | 29.09.23 г.
fallback
Още от Политика виж още