fallback

Крим e новият фронт на войната в Украйна

Украинската контраофанзива навлиза в много динамична фаза, но трудно може да се каже дали е на прага на оперативен успех, казват анализатори

07:57 | 25.09.23 г. 15

Крим е новият фронт на войната в Украйна след серията удари по полуострова. В петък (22 септември) украинските военни разрушиха историческата сграда на руския Черноморски флот в центъра на Севастопол, а преди и след него в Крим под обстрел са петролни рафинерии и складове, военни складове и ракетни системи.

По непотвърдена информация ден по-рано, на 21 септември, украински ракети "Нептун" са поразили летището "Саки" и са унищожили 12 самолета.

Първите сигнали за намеренията на украинците бяха дадени на 24 август, когато за Деня на независимостта на Украйна десантчици издигнаха украинския флаг на полуострова. На 13 септември украински ракети поразиха пристанището в Севастопол, потопявайки поводницата "Ростов на Дон" и нанасяйки щети на кораба "Минск". От Военноморските сили на Украйна отбелязват, че от 13 руски бойни кораба в Черно море пет вече не са боеспособни. Сред тях е и флагманът на Черноморския флот "Москва".

В социалните мрежи съобщават за нова серия от атаки с дронове в Севастопол и в северните части на полуострова в нощта срещу 25 септември.

За деокупирането на Крим ще са нужни далекобойни ракети с пълен обем на действие

Крим е в руски ръце от 2014 г. и за да успее да си върне контрола, Киев има нужда от далекобойни ракети, смята пенсионираният генерал от американската армия Бен Ходжис. Пред Newsweek той коментира, че Киев трябва да получи ракетите ATACMS в техния пълен обсег на действие, за да може да изпълни задачата и да порази големи инфраструктурни обекти в Крим.

Според него обаче във Вашингтон се обсъжда доставката на ракети, които са с ограничено действие - с касетъчни, вместо с конвенционални глави, което може да направи дългоочакваната доставка "безполезна" за Украйна.

Според NBC по време на двустранната си среща с украинския си колега Володимир Зеленски американският президент Джо Байдън е дал обещание, че Киев ще получи ATACMS, макар и в ограничени количества и вероятно с ограничен обхват на действие. Бен Ходжис обаче е изненадан от начина, по който се поднася тази информация, ако това е истина.

На този етап Пентагонът не е подтвърдил публикацията, макар че в Украйна все повече се говори, че решение за доставката вече е взето и се чака подходящ момент за обявяването му.

Бен Ходжис е категоричен, че така няма да може да бъде оказан натиск върху Германия да предостави своя аналог Taurus, който също е необходим на Украйна. Преди дни The Wall Street Journal коментира, че Берлин очаква хода на САЩ за далекобойните ракети, за да реши дали да предостави своите.

Според генерала САЩ може би още се опасяват, че Украйна ще използва ракетите за цели на територията на Русия, но Киев на този етап държи на обещанието си и използва предоставените от Великобритания и Франция далекобойни ракети само за освобождаването на собствената си територия.

Украинската контраофанзива е в много динамична фаза

Украинската офанзива навлиза в много динамична фаза, но съобщенията за тактически постижения в Запрожката област не са гаранция, че Киев е на прага на значителен оперативен успех, пише Институтът за изучаване на войната (ISW). Анализаторите цитират руски източници, които съобщават за напредък на украинците около Орихив, както и за навлизане на части във Вербове и опити за обкръжаване на населеното място с бронирани машини, включително и с американските Bradley.

Няма официално потвърждение на тези съобщения нито от украинска, нито от руска страна, а ISW няма достатъчно събрани геолокализирани данни, за да ги потвърди. Сателитни данни на НАСА обаче показват клъстери с необичайна топлина в периода 22-24 септември на север около Вербове, което може да е индикатор за засилване на бойните действия.

Украйна подобрява и позициите си около Новофедоривка. Украинските военни съобщават и за унищожен наблюдателен пункт на руската армия в Токмак, който е голямата цел на Киев в контраофанзивата.

Украйна ще може да осъществи съществен пробив в Запорожка област, ако руските военни нямат достатъчно допълнителни ресурси, а украинските продължават да натискат. Още едно условие е следващите руски позиции да не са толкова добре защитени, както преминатите досега, допълват военните анализатори. Битките на източния фронт спират формирането на резерви на руснаците за Запорожката област, но не е ясно какво е положението с украинските резерви, нито колко добри са защитите на руските позиции нататък.

Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна съобщава в своя отчет за 578-я ден от началото на пълномащабната война за отбити атаки в направленията Авдиевка, Маринка и Купянск на източния фронт. В Лиман няма нападателни действия, но са обстрелвани населени места.

ISW съобщава още, позовавайки на се руски източници, че руският президент Владимир Путин е дал нареждане на министъра на отбраната Сергей Шойгу срок до 1 октомври да бъде спряно украинското настъпление и да се подготви атака и операция за окупиране на нов голям украински град.

Комбинирана атака срещу южните части на Украйна, дронове удариха Курск

В нощта срещу 25 септември Русия извърши нова комбинирана атака срещу Украйна. Използвани са бойни дронове и ракети "Калибър" и "Оникс", насочени към Одеса и Миколаевска област. Военновъздушните сили на Украйна съобщават за взривове в Одеса и Кривой Рих. Местните власти в Одеса съобщават за нови попадения в пристанищната инфраструктура и склад за зърно.

В нощната атака са изстреляни 12 крилати ракети "Калибър", две "Оникс" и 19 дрона Shahed 136/131. Украинските сили за противовъздушна отбрана са унищожили 11 ракети "Калибър" и всички дронове. 

Курск отмени празничната заря по повод 991-а годишнина от създаването на града заради атака с дронове. Руските власти съобщават за попадение в административна сграда, а в социалните мрежи допълват, че тя е седалището на Федералната служба за безопасност на Русия (ФСБ). При атаките няма пострадали, допълва губернаторът Роман Старовойт.

Украйна и САЩ ще произвеждат съвместно оръжия

Американски компании ще произвеждат съвместно с Украйна оръжие и системи за отбрана, включително и ПВО, съобщи украинският президент Володимир Зеленски във вечерното си обръщение след завръщането си от работните посещения в САЩ и Канада. "Това е икономика и защита за нашите градове - компании, нови работни места и за украинците, и за американците. Имаме ясни перспективи за устойчивостта на Украйна, която ще я защити от повторението на руската агресия", допълни той.

По време на визитата в Канада е постигнато споразумение за възстановавянето на ВЕЦ "Каховка", който е от съществено значение за ефективната работа на водните централи по р. Днепър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:27 | 25.09.23 г.
fallback
Още от Политика виж още