fallback

Д. Митрев: Българската дипломация трябва да предава посланието, че ще направим Шенген по-сигурен

Разширяването на шенгенското пространство трябва да бъде разглеждано като обща политика на Европа, каза председателят на УС на БСК

17:56 | 21.09.23 г. 1

Българската дипломация трябва да се стреми да предава посланието, че членството на България и Румъния в Шенген ще направи границите на Европа още по-сигурни, а неприемането пречи на общата охрана на границата. Това каза Добри Митрев, председател на УС на БСК, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

"26 млн. души, които живеят в България и Румъния, от десетилетие са лишени неправомерно от това да имат достъп до единния европейски пазар. Загубите за предприятията и за хората са в размер на милиарди. Ако искаме да вървим заедно, трябва да вървим в синергия, а не едните да се затварят и само да надзъртат навън. Добрите съседи не правят така", коментира гостът в предаването.

Според него ако искаме да променим отношението към нашата страна по този въпрос, трябва да бъдем изключително последователни и настойчиви. „Много често се налага да се търси съдействието на България по различни въпроси. Трябва да умеем да бъдем равнопоставени дипломати. Когато се иска нещо от нас, ние пък да поставим свои условия", каза Митрев.

Желанието на България и Румъния за членство в Шенген е дългогодишно и вече 12 години ние напълно изпълняваме всички технически критерии. "Това, което в момента ще ни попречи, може би, е политическата кампания преди изборите, която се води в Австрия, но това не трябва да ни отчайва", коментира Митрев.

"Нека попитат австрийските и нидерландските компании, базирани в България - според тях трябва ли България да стане част от Шенген. Те са категорично "за" влизането на България", каза събеседникът. И припомни, че основното послание в последната реч на Урсула фон дер Лайен бе, че няма хора за работа. „Компаниите изпитват остър недостиг на кадри. От една страна се твърди, че мигрантите са много, а от друга страна - не съм чул за върнати мигранти от тези страни, защото са нужни хора за работа. Производственият персонал е от най-различни националности и трябва да попитаме австрийските граждани, например, дали са готови да влязат в производството", посочи Митрев. 

Българската дипломация трябва да работи за това да бъдем възприемани не само като гаранти, че през нашата граница няма да има нежелан мигрантски поток, добави събеседникът. По думите му разширяването на Шенген трябва да бъде разглеждано като обща политика на Европа, ако искаме този континент да бъде развит и водещ.

"Европейският съюз признава, че България и Румъния са пример за добра работа по границите си, но България не може да спаси ЕС и никой не може, ако няма общо решение за всички граници“, подчерта събеседникът.

"Истината е, че имаме какво да направим и по отношение на съдебната система, и по отношение на охраната на границите си, особено с Турция. Нужно е подобрение, както на физическия, така и на техническия контрол. Но Европа трябва да инвестира във всички свои граници, ако иска да се предпазва", заяви председателят на БСК.

Още от разговора гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:56 | 21.09.23 г.
fallback
Още от Политика виж още