Севернокорейският лидер Ким Чен-ун имаше възможност, по време на поредния ден от визитата си в Русия, да разгледа руски бомбардировачи, които могат да носят ядрени оръжия, и военен кораб на руския Тихоокеански флот, обобщават световните агенции.
Първо Ким посети военна база край пристанищния град Владивосток, където руският министър на отбраната Сергей Шойгу и други високопоставени руски военни му показаха руски стратегически бомбардировачи и други военни самолети. Всички самолети, които Ким имаше възможността да разгледа там, са сред използваните активно и във войната в Украйна, в това число и бомбардировачите Tу-160, Ту-95 и Tу-22, които редовно изстрелват крилати ракети, отбелязва Асошиейтед прес. Относно трите показани на Ким бомбардировача в изявление на руското министерство на отбраната се пояснява, че машините Tу-160, Tу-95МС и Tу-22МЗ представляват въздушния компонент на стратегическите ядрени сили на Русия, допълва Франс прес.
Шойгу, който се срещна с Ким и по време на своя визита в Пхенян през юли, сега показа на севернокорейския лидер и една от най-новите руски ракети - хиперзвуковата ракета "Кинжал", носена от самолетите МиГ-31, използвана за първи път в бойни действия в Украйна, според руското министерство на отбрана.
После Ким и Шойгу отидоха да разгледат във Владивосток фрегатата на руския Тихоокеански флот "Маршал Шапошников", предадоха световните агенции. На борда на фрегатата високопоставените посетители се срещнаха с нейния командир, капитана от втори ранг Сергей Меркулов. На срещата присъства и главнокомандващият руските военноморски сили, адмирал Николай Евменков, който разказа на гостите за характеристиките на фрегатата и за оръжията за неутрализиране на подводници, с които разполага, а именно торпедни установки и ракетни установки "РБУ-6000".
Фрегатата "Маршал Шапошников" е конструирана в средата на 80-те години на миналия век, а преди няколко години беше модернизирана. Тя е оборудвана със съвременни ракетни комплекси "Калибър-НК", "Уран" и най-ново артилерийско въоръжение. По-специално на фрегатата сега има две универсални корабни системи за стрелба с 16 крилати ракети "Калибър-НК" и "Оникс", а в бъдеще - и "Циркон". По този начин огневата мощ на кораба е нараснала няколко пъти в сравнение с първоначалното му предназначение, отбелязва ТАСС.
Във Владивосток по-късно днес Ким ще посети и обекти на Руската академия на науките и местен университет, допълва Франс прес.
По-рано през седмицата Ким проведе среща с руския президент Владимир Путин на космодрума "Восточний", който също така разгледа тогава. На тази среща Ким покани Путин да посети в скоро време Северна Корея, но двете страни не сключиха никакво официално споразумение.
Западът подозира Москва, че иска да купи оръжия от Северна Корея, които да бъдат използвани в конфликта в Украйна. А Северна Корея е заподозряна от западните страни, че иска да придобие от Русия технологии за ядрената и ракетната си програма
По време на срещата си на върха Ким и Путин си подариха един на друг пушки. Тази символична размяна бе възприета като индиректно послание, че западните опасения са основателни. Двамата лидери демонстрираха близостта помежду си, като Ким изтъкна, че сближаването с Москва е абсолютен приоритет на севернокорейската външна политика, докато Путин похвали укрепването на двустранното сътрудничество. Руският лидер спомена и за перспективите за военно сътрудничество въпреки международните санкции срещу Пхенян заради неговите ракетни и ядрени амбиции.
След като се обърна към Иран за доставката на стотици дронове, способни да пренасят експлозиви, Русия сега може да намери полезни ресурси и в Северна Корея, която разполага с огромни запаси съветски военни материали и произвежда масово конвенционални оръжия.
Ракети с калибър 122 мм, предназначени за многоцелевите установки БМ-21 "Град" от епохата на СССР, с които са оборудвани руските сили в Украйна, фигурират в арсенала на Северна Корея и се предполага, че биха могли да заинтересуват сега Русия, посочва Франс прес. В замяна Пхенян може да получи руски петрол и руски хранителни продукти и достъп до руски космически технологии.
Москва спомена за евентуално подпомагане на Пхенян в производството на сателити. Неотдавна Северна Корея извърши два неуспешни опита да постави в орбита шпионски сателит. Москва предложи също така севернокорейски космонавт да бъде пратен в космоса, което ще бъде премиера за Северна Корея.
/БТА/