fallback

Тагарев: Обсъжда се отговор на действията на Русия в българската изключителна зона в Черно море

Край София ще бъде направен щаб на сухопътните войски на Алианса, потвърди министърът на отбраната

11:13 | 14.09.23 г. 7

В последните месеци Русия използва Черно море и изключителната икономическа зона на България за военни учения, затова страната ни обсъжда различни варианти за отговор - от дипломатически до ускорено придобиване на брегови ракетни комплекси. Това заяви по БНТ министърът на отбраната Тодор Тагарев. Той уточни, че основният отговор няма да е самостоятелен, а съвместно със съюзниците от НАТО.

"От средата на юли Русия прави предупреждения, че ще провежда учения със стрелби в част от българската изключителна икономическа зона. Така тя блокира нормалните коридори на търговския трафик. Това означава, че е опасно за нас да използваме икономически тази зона", каза министърът.

По негови думи до голяма степен случващото се в Черно море зависи от Турция - нейните действия не позволяват по-голяма ескалация на напрежението, посочи той. Турската страна спазва стриктно Конвенцията от Монтрьо, като ограничава присъствието на военни кораби в Черно море, в т.ч. и руски.

"Ангажиментите на нашите съюзници не са само с кораби, това може да става с получаване на разузнавателна информация, с авиация, която потенциално може да действа срещу морски цели, това може да стане и с брегови средства, те вече не са ограничени от конвенцията", поясни министърът на отбраната.

„Няколко съюзни страни вече са пострадали от конфликта в Украйна, остатъци от дронове падат в Румъния“, припомни Тагарев. Според него атаките на Русия по украинските пристанища на Дунав в един момент може да засегнат и България. "Няма заплаха от преки военни действия срещу България, но има рискове да бъде засегната по един или друг начин от тези провокационни и агресивни действия".

Относно военната помощ на България Тагарев каза, че има много неща, които представляват интерес за Украйна - в момента изпращаме боеприпаси, които са извън нормативите за поддръжка и извън преките потребности на нашата армия. „Потребностите се променят, например в момента Украйна търси средства за разминиране, но ние не можем да им помогнем в това“, уточни министърът. 

Според него се преекспонира въпросът дали помощта от България за Украйна е ключова.

"Ако нещо е ключово от българска страна, това не са средствата, които можем да извадим от складовете на армията, а производството на нашата отбранителна индустрия, която от десетилетия специализира в производството на боеприпаси, малки и леки въоръжения и те се харчат много. Иначе България е една от 60-те страни, които участват във формата "Рамщайн" и помагат на Украйна", посочи Тагарев.

Министърът на отбраната потвърди, че се планира на наша територия да се създаде многонационален дивизионен щаб на сухопътни войски от НАТО, като се обсъжда да е близо до София.

"Не говорим за присъствие на войски, а за щаб, който има готовност да управлява такива войски. Ще бъде на терени, които традиционно се използват от Българската армия“, посочи министърът. И допълни, че става дума за регионалното командване на специалните сили между България и Румъния, за изграждането на транспортна и енергийна инфраструктура, складови бази, летища.

Разполагането на многонационална бойна група до Безмер е само намерение, а мястото е предложено от военните. Средствата за това вероятно ще надхвърлят 100 млн. лв., като част от тях ще дойдат от НАТО.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:13 | 14.09.23 г.
fallback
Още от Политика виж още