fallback

Фон дер Лайен: Трябва да допуснем България и Румъния в Шенген, без да се бавим повече

В Речта си за състоянието на съюза председателят на ЕК благодари на двете страни за добрите практики в областта на предоставянето на убежище

11:21 | 13.09.23 г. 8
Автор - снимка
Редактор

Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен обърна специално внимание на присъединяването на България и Румъния към шенгенското пространство в своята Реч за състоянието на съюза, призовавайки двете страни да бъдат допуснати в него без повече забавяне.

Говорейки за миграционната политика на Европейския съюз и постигнатото до този момент пред евродепутатите, председателят на ЕК заяви, че съюзът е успял да укрепи защитата на границите, а европейските агенции са засилили сътрудничеството си с държавите членки.

"Искам да благодаря по-специално на България и Румъния за водещата им роля в прилагането на добри практики в областта на убежището и връщането", каза Фон дер Лайен. "Те го доказаха – България и Румъния са част от нашето шенгенско пространство. Нека ги допуснем в него, без да се бавим повече", заяви председателят под аплодисментите на депутатите в Европейския парламент.

"Винаги съм била твърдо убедена, че имиграцията трябва бъде управлявана. Това изисква търпение", каза тя преди това. Според нея това изисква дългосрочни усилия с партньорите и подчерта, че преди всичко е важно единството в рамките на съюза.

"Това е и духът на новия пакт за миграцията и убежището, с който постигнахме ново равновесие. Това е равновесие между защитата на границите и защитата на хората, между суверенитета и солидарността, между сигурността и хуманността", каза Фон дер Лайен. "Превърнахме духа на пакта в практически решения. Реагирахме бързо и единно и на хибридната атака на Беларус. Работихме в тясно сътрудничество с партньорите ни от Западните Балкани и намалихме незаконните миграционни потоци", допълни тя.

Припомняме, че при гласуването на Съвета на Европейския съюз за приемане на България, Румъния и Хърватия в Шенген през декември миналата година, страната ни, заедно със северната ни съседка, не получи положителен отговор. Позовавайки се на провали в пълното прилагане на европейските стандарти по върховенството на закона, заедно с връзки между престъпни групи и политическите институции, Нидерландия и Австрия наложиха вето на кандидатурата на България, а само Австрия – на Румъния.

Присъединяването на България и Румъния към Шенген през октомври 2023 г. остава реалистично, каза през юли министър-председателят Николай Денков. Единодушни сме, че сме изпълнили всички критерии, поставени от ЕС, за влизането на двете страни в Шенгенското пространство, заяви той при посещение в Букурещ.

„Ние отдавна сме изпълнили изискванията и затова имаме съгласието на Еропейската комисия и Европейския парламент, но по правилата трябва одобрението на Нидерлания и Австрия. Така че ние ще сме готови с всичко, но трябва активна комуникационна кампания, за да убедим другите две държави, че за тях е полезно ние да сме в Шенген", коментира Денков, цитиран от БНТ.

Институциите в Брюксел се подготвят за поетапно приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство, което ще започне още тази година. Според споделената информация пред Investor.bg и EurActiv предварителният план е присъединяването към зоната за свободно пътуване да стане на два етапа – първо с премахването на контрола през летищата през октомври, а пълноправното членство, при което ще се премахне и сухопътният граничен контрол, трябва да се случи на 1 януари 2024 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:22 | 13.09.23 г.
fallback
Още от Политика виж още