Всяка инициатива за съживяване на Черноморската зърнена сделка, която изолира Русия, вероятно няма да е устойчива, заяви турският президент Реджеп Ердоган на пресконференция след края на срещата на Г-20 в Делхи, цитиран от Ройтерс.
Русия се оттегли от сделката през юли, година след като тя беше постигната с посредничеството на ООН и Туция. Мотивът ѝ беше, че собственият ѝ износ на храни и изкуствени торове е изправен пред препятствия и недостатъчно украинско зърно отива към нуждаещи се страни.
Русия, Украйна и Турция ще продължат да обсъждат зърнената сделка, допълни Ердоган. Русия иска да изпраща безплатно зърно към по-бедни страни, което Турция подкрепя, каза още турският президент и допълни, че Катар също е съгласен.
Ердоган заяви, че не е изгубил надежда за съживяване на зърнената сделка.
Турският президент проведе разговори и с японския премиер Фумио Кишида в кулоарите на срещата на Г-20 относно усилията за съживяване на сделката, съобщиха двама запознати с въпроса източници, без да дават повече подробности.
Ердоган съобщи още, че е обсъдил въпроса за самолетите F-16 по време на кратък разговор с американския си колега Джо Байдън в кулоарите на срещата на лидерите на Г-20, предаде Анадолската агенция.
"Имах кратък разговор с Байдън. Ние обсъдихме и въпроса за F-16", каза Ердоган на пресконференция след срещата в Индия. "За съжаление нашите приятели продължават да говорят за Швеция, когато става за въпрос на F-16. Подобен подход наистина ни разстройва", посочи турският лидер.
Възможното присъединяване на Швеция към НАТО е в правомощията на турския парламент, добави той.
"Аз не съм в състояние да решавам сам. Това трябва да бъде одобрено от парламента. Швеция трябва да изпълни задълженията си", каза още той, цитиран от БТА.
Турция многократно е подчертавала, че кандидатурата на Швеция за членство в НАТО и покупката от страна на Турция на самолети F-16 от САЩ не трябва да бъдат свързани помежду си.
Анкара поиска изтребители F-16 и комплекти за модернизация през октомври 2021 г. Сделката на стойност 6 млрд. долара ще включва продажбата на 40 изтребителя, както и комплекти за модернизация за 79 бойни самолета, които вече са на въоръжение в турските военновъздушни сили. Ключови законодатели на американския Конгрес обаче се заканиха да анулират сделката заради няколко искания, включително обвързването на покупката с одобрението от Анкара на кандидатурата на Швеция за членство в НАТО, напомня агенцията.
Ердоган е разговарял също за кандидатурата на Турция за членство в ЕС с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Той каза също, че планира да проведе утре телефонен разговор с премиера на Армения Никол Пашинян във връзка с действията на Армения в Нагорни Карабах, които той определи като "неправилни стъпки".