Африканският съюз е приет за постоянен член на Г-20, каза индийският премиер Нарендра Модри във встъпителната си реч, с която откри срещата на групата на 20-те най-богати страни в света, която ще протече този уикенд в Делхи, предава Ройтерс.
Моди покани председателя на Африканския съюз Азали Асумани да заеме мястото си на масата на лидерите от Г-20 в качеството си на представител на постоянен член на обединението, съобщава БТА.
"С всеобщото одобрение каня председателя на Африканския съюз да заеме мястото си като постоянен член на Г-20", каза индийският лидер във встъпителната си реч, предаде Франс прес.
В речта си Моди каза още, че светът страда от "криза на доверието".
"В света има огромна криза на доверието. Войната задълбочи този дефицит на доверие. След като успяхме да преодолеем коронавируса, значи ще можем да се справим и с тази криза на взаимното доверие", изтъкна индийският премиер.
Африканският съюз, който е континентално обединение с 55 държави-членки, сега е със същия статут като Европейския съюз (ЕС), който досега беше единственият регионален блок с пълноправно членство в Г-20. Досега Африканският съюз беше "поканена международна организация".
"Приветстваме Африканския съюз като постоянен член на Г-20 и силно вярваме, че включването на Африканския съюз в Г-20 ще допринесе значително за справянето с глобалните предизвикателства на нашето време", казва се в проекта за декларация на срещата в Делхи, видян Ройтерс.
Очаква се на срещата да бъдат обсъдени въпроси като предоставянето на повече заеми на развиващите се страни от мултилатерални институции, реформирането на международната дългова архитектура, регулацията на криптовалутите и въздействието на геополитиката върху продоволствената и енергийната сигурност.
Проектът за декларация е дълъг 38 страници, като в него има параграфи, посветени на климатичните изменения и реформите на мултилатералните банки за развитие. Параграфът, озаглавен "Геополитическа ситуация", е оставен празен, което според Ройтерс е отражение на дълбокото разделение между членовете на Г-20 по отношение на войната в Украйна.
Междувременно Bloomberg съобщава, че групата е постигнала компромис за езика, който да използва във финалната си декларация за войната в Украйна. Фразировката е до голяма степен подобна на договорената на миналогодишната среща на върха в Бали, Индонезия, според запознати източници на агенцията.
САЩ и съюзниците им настояват за по-остра формулировка, докато Русия се съпротивлява с подкрепата на Китай.
Очаква се финалното изявление да се отнася директно до войната на Русия „в“ Украйна, а не до фразата „срещу Украйна“, която САЩ и техните съюзници искаха. Ако тази формулировка види бял свят в декларацията, това означава, че Пекин най-вероятно е оттеглил категоричната си подкрепа за Москва.