Посолствата на Беларус вече няма да издават паспорти, след като президентът на страната Александър Лукашенко подписа указ, според който нови паспорти ще се издават само в Беларус.
Решението на властта в Минск ще попречи на значителна част от беларуската диаспора да остане законно в чужбина. Заради продължаващите репресии на опозиционери всеки, който се върне, за да поднови паспорта си, рискува да бъде арестуван и хвърлен в затвора, пише Bloomberg.
Според новото законодателство вече се изисква собствениците на недвижими имоти и автомобили или да присъстват физически, за да продадат имуществото си, или да представят пълномощно, подписано в Беларус.
Лукашенко, който е на власт от 1994 г., спечели президентските избори през 2020 г. Резултатите от вота предизвикаха безпрецедентни протести в Беларус, защото широко се смяташе, че той е фалшифицирал вота. Вълненията обаче бяха брутално смазани. Хиляди хора избягаха от страната заради подкрепата за опозицията и протестите, най-вече в съседните страни Литва и Полша, както и в Украйна.
Репресиите продължават три години след изборите. Контролираните от държавата медии и канали в Telegram редовно публикуват видеоклипове, на които са записани арести на хора, които са участвали в протестите или са публикували в социалните мрежи критики към режима или войната на Русия в Украйна.
Новото законодателство заплашва да остави емигрантите в правна безизходица. То прави невъзможна и продажбата на собственост в Беларус без посещение на страната, а това нанася сериозен финансов удар по тези, които разчитат на активите в родината си, за да се установят в чужбина.
Опозиционните лидери, които също са в изгнание, изглежда са били готови за тази мярка, защото от известно време преговарят с чужди правителства, включително в Европейския съюз, за признаване на специален офшорен паспорт за граждани на Беларус.
„Режимът на Лукашенко отказва на беларусите в чужбина възможността да получат нови паспорти в дипломатическите мисии. Работим с приемащите страни, за да разрешим ситуацията и да подготвим новия беларуски паспорт. Докато държавата се отказва от задължението си да се грижи за своите граждани, ние няма да го направим“, писа в X (Twitter) лидерът на опозицията Святлана Цихановска, която избяга в Литва след изборите през 2020 г.
Съпругът на Цихановска Сергей, който беше кандидат за президент, беше арестуван през 2020 г. и е в затвора. Наскоро стана ясно, че тя не го е чувала от март, както и че властите не разрешават на адвокатите му достъп до него. Цихановска е получила непотвърдена досега информация, че той е починал в затвора.
„Нито един документ в света не струва свободата на човека“, казва тя в Telegram, като призовава беларусите да избягват посещения в родината си заради риска от произволни арести.
Самопровъзгласилото се опозиционно правителство на Беларус има повече от 20 алтернативни посолства и информационни центрове в чужбина, пише Ройтерс. То създаде движението „Нов Беларус“, от чието име предлага да се издават алтернативните паспорти.
"За съжаление, последните три години ни научиха винаги да се готвим за най-лошото. Свикнали сме, че и най-силното желание не е достатъчно, за да променим една прогнила система", каза тя на втория годишен събор на опозицията, който се състоя в Полша миналия месец, около годишнината от изборите.
Движението организира и инициативи за насърчаване на беларускоезичния театър, книгопечатането и образованието, за да запази беларуската идентичност. Руският отдавна е де факто официалният език на Беларус, а използването на беларуския език се смята от властите за проопозиционна позиция.