През 2022 година Русия е увеличила разходите си за отбрана с 9,2% до 86,4 млрд. долара, сочат изчисления на Международния институт за проучвания на мира, базиран в Стокхолм. Това са 4,1% от брутния вътрешен продукт на страната през 2022 година, спрямо 3,7% през 2021 г. В номинално изражение обаче средствата се увеличават с 34% спрямо 2021 г.
В същото време Украйна отчита рекорден за статистиката на института ръст на разходите за отбрана - от 640%. През миналата година страната е похарчила 44 млрд. долара. Това са 34% от БВП на фона на тежките поражения от военните действия върху индустрията и икономиката като цяло. През 2021 г. Украйна отдели 3,2% от БВП за отбрана.
Всъщност разходите за отбрана в световен мащаб през 2022 г. са рекордни - 2,24 трилиона долара, става ясно още от статистиката. Най-съществено е увеличението в Европа - с 30% на годишна база. И това е разбираемо предвид войната в Украйна - съседните държави например са сред първите по отношение на ръста - във Финландия той е 36%, в Литва - 27 на сто, а в Швеция - 12%. Финландия стана член на НАТО по бързата процедура, а одобрение има и Швеция, но все още тече процедурата по ратификацията.
Страните от НАТО като цяло са похарчили 1,23 трилиона долара за отбрана, което е ръст от 0,9% спрямо 2021 г.
56% от всички разходи за отбрана се падат на три държави - САЩ, Русия и Китай. Вашингтон обаче харчи 877 млрд. долара за отбрана, тоест три пъти повече от втория - Китай.
САЩ са и най-големият донор за Украйна - военната помощ, която отделят за страната през 2022 година, е в размер на почти 20 млрд. долара. И въпреки че това е най-голямата сума, отделяна от една държава за друга от времето на Студената война, това е само 2,3% от общите военни разходи на САЩ през миналата година.
Разходите за войната в Украйна ще са изпитание за Москва
В края на 2022 г. Русия одобри бюджета за тази година с предвидени почти 5 трилиона рубли, или 52 млрд. долара, за войната в Украйна. Източници на Ройтерс обаче съобщиха, че средствата се удвояват - до 9,7 трилиона рубли, или 101 млрд. долара.
Според експерти, цитирани от CNN, на фона на санкциите и намалените приходи от износа на енергоресурси, Москва ще трябва в един момент или да увеличи данъците, или да намали разходите - например за инфраструктурни обекти и други социални дейности.
Икономистите отбелязват още, че към момента балансът по текущата сметка е положителен, но търговският излишък е намалял с 85% през първото полугодие и Русия скоро може да стигне и до дефицит.
Прогнозите са, че през тази и следващите години Русия ще отделя към 8-10% от БВП за отбрана. Това означава, че съпоставимо с цените на стоките и услугите, стойността на разходите за войната през 2023 г. ще бъдат около 300 млрд. долара, отбелязва анализаторът от Германския институт за международна сигурност Янис Клюге.